| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 09-48-4058 |
| Color: | Natural |
| Series: | 41815 - KK 396 |
| Amperage: | 5 A |
| Connector Type: | KK 396 |
| Number of Contacts: | 5 |
| Number of Rows: | 1 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | 3.96 mm |
| Voltage: | 250 V |
| Material: | Polyester |
| Orientation: | Vertical |
| Tail Length: | 3.05 mm |
| Circuit Application: | Power |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 5.08 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 5 |
| PCB Locator: | No |
| PCB Retention: | Without |
| Polarized to PCB: | No |
| Contact Termination Plating Thickness: | 5.08 µm |
| PCB Thickness (Recommended): | .8 mm |
| Supplier Product Group: | PCB Socket Receptacles |
| Connector System: | Board to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Maximum Solder Process Temperature: | 235 °C |
| Lead Free Process Capability: | WAVE |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 005 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 001 |
| Glow Wire Capable: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0009484058 A-41815-0061 |
| SKU: | MOL09-48-4058 |
09-48-4058
Specifications
Detailed Description
Introducing the 09-48-4058 KK 396 PC Board Connector, a top entry solution for your PCB connectivity needs. This polyester connector, featuring 5.00μm Tin (Sn) plating, is designed for reliable performance. With 5 circuits and natural color coding, it offers easy identification and organization. The straight body orientation and 3.96mm pitch ensure a secure fit, while its 250V voltage rating and 5A amperage make it suitable for power applications. Certified by CSA and UL, this connector guarantees quality and safety. Whether for commercial or industrial use, the KK 396 is a dependable choice for your board-to-board connections.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 01/01/2018 | 503290 - Equipment Transfer, Production Transfer or Rearrangement. This letter is to inform you that production of the part(s) identified in this notice are being moved to a different production or shipping location. No changes will be made to the product as a result of this move. | Download | |||

