| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | HARTING |
| Manufacturer Part Number: | HARTING 09152006222 |
| Series: | Han D® HMC |
| Gender: | Female |
| Termination Method: | Crimp |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Contact Plating: | Gold |
| Maximum Operating Temperature: | 125 °C |
| Minimum Operating Temperature: | -40 °C |
| Contact Resistance: | 3 mΩ |
| Mating Cycles: | 10000 cycle |
| Wire Size: | 18 AWG |
| Contact Design: | Machined |
| Current Rating: | 10 A |
| Stripping Length: | 8 mm |
| SKU: | HRT09152006222 |
09152006222
| ICC Number: | HRT09152006222 |
| Manufacturer: | HARTING |
| Manufacturer Number: | 09152006222 |
| Datasheet: | Datasheet |
| ECAD Model: |
Description:
HARTING offers a large range of terminations technology for contacts: - Screw terminal - Crimp terminal - Axial screw terminal - Cage-clamp terminal - IDC (Insulation displacement terminal) - Han-Quick Lock® termination technique
More >>Specifications
Detailed Description
The HARTING Han D® HMC Female Crimp Contact is a high-performance termination solution for 1 MM2 wires, featuring a durable copper alloy construction with gold plating for superior conductivity and corrosion resistance. With a wide operating temperature range from -40°C to 125°C, this contact ensures reliable performance in harsh environments. Its machined design and screw termination method guarantee a secure and stable connection, rated for up to 10 A of current. With 10000 mating cycles and a low contact resistance of 3 mΩ, it offers long-lasting and efficient operation. This RoHS-compliant contact, suitable for 18 AWG wires, is in stock and ready for immediate shipping.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| HARTING 09110006131 | Crimp contact, male, 10 MM2 | ![]() |
| HARTING 09140009965 | Fixing plate | ![]() |
| HARTING 09140013111 | module, Cat. 6, female | ![]() |
| HARTING 09140023041 | Han® 70 A module, male, 2 contacts, 70 A, 1000 V | ![]() |
| HARTING 09140044711 | Han® SC module, female, 4 contacts | ![]() |
| HARTING 09140083112 | HAN GIGABIT MODULE FEMALE CONT | ![]() |
| HARTING 09142083011 | Han GigaBit HMC M-insert | ![]() |
| HARTING 09142083111 | Han GigaBit HMC F-insert | ![]() |
| HARTING 09142160313 | Hinged frame HMC 16B f. 4 modules (a..d) | ![]() |
| HARTING 09150006101 | Crimp contact, male, 1.5 MM2 | ![]() |
| HARTING 09152006224 | Crimp contact, female | ![]() |
| HARTING 09322006227 | Han® C, HMC, Crimp contact; Operating current: ≤40A; Female; Copper alloy; HMC gold plated; Conductor cross-section: 10mm²; AWG 8 | ![]() |
| HARTING 09670005570 | D-Sub, Crimp contact, Straight, Turned; Male; Copper alloy; HMC gold plated; Conductor cross-section: 0.13 | ![]() |
| HARTING 19300320428 | Hoods, 32 B, aluminium die-cast, powder-coated, Style: High construction, IP65 | ![]() |
| HARTING 19300320528 | Hoods, 32 A, aluminium die-cast, powder-coated, Style: High construction, IP65 | ![]() |
| HARTING 61030000044 | CABLE CLAMP METAL HOOD 9-37P D | ![]() |


