| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Hirose |
| Manufacturer Part Number: | Hirose LF10WBP-12S(33) |
| Gender: | Female |
| Series: | LF |
| IP Rating: | IPX8 |
| Wire Size: | 26 AWG |
| Mount Type: | Cable Mount |
| Shell Size: | 10 |
| Mount Angle: | Straight |
| Mating Cycles: | 1000 cycle |
| Seal Material: | Chloroprene Rubber |
| Current Rating: | 2 A |
| Voltage Rating: | 30 VAC |
| Contact Plating: | Gold |
| Housing Material: | Polyphenylene Sulfide |
| Number of Contacts: | 12 |
| Termination Method: | Solder |
| Maximum Operating Temperature: | 85 °C |
| Minimum Operating Temperature: | -25 °C |
| Shell Size - Insert Arrangement: | 10-12 |
| SKU: | HIRLF10WBP-12S(33) |
LF10WBP-12S(33)
| ICC Number: | HIRLF10WBP-12S(33) |
| Manufacturer: | Hirose |
| Manufacturer Number: | LF10WBP-12S(33) |
| ECAD Model: |
Specifications
Detailed Description
Introducing the LF10WBP-12S(33), a high-performance circular connector designed for reliable female cable mount applications. With a durable Polyphenylene Sulfide housing and gold contact plating, this connector ensures excellent conductivity and longevity, even in harsh environments. Featuring 12 contacts and solder termination, it is ideal for secure and efficient signal transmission. Rated for operating temperatures between -25°C and 85°C and boasting an IPX8 ingress protection, this connector guarantees dependable performance in a wide range of conditions. Suitable for 26 AWG wires and with a current rating of 2A at 30VAC, it is perfect for demanding industrial and commercial applications. RoHS compliant and with a mating cycle of 1000, the LF10WBP-12S(33) is a cost-effective and reliable solution for your connectivity needs.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Hirose 1546348-2 | R/A CABLE CLAMP KIT,SZ 13,CPC | ![]() |
| Hirose 2382775-1 | Hand Crimping Tools, Commercial Crimp Tooling, Operator Releasable & Adjustable, Removable/Interchangeable, TE Product Specification (114-), Manual | ![]() |
| Hirose 3-1579007-6 | GET EXTRACTION TOOL | ![]() |
| Hirose 368382-1 | MQS RETAINER HSG FOR 81P | ![]() |
| Hirose 539635-1 | ERGOCRIMP HAND TOOL | ![]() |
| Hirose 776164-1 | 35POS,AMPSEAL,SOC HSG ASSY,SLD,COD 1 | ![]() |
| Hirose 09670005476 | D-Sub, Crimp contact, Turned; Female; Copper alloy; Conductor cross-section: 0.13 | ![]() |
| Hirose 21038211505 | Circular connectors, M12, Slim design, Cable connector, Straight; Male; A-coding; Crimp termination, LCP; Contacts: 5 | ![]() |
| Hirose 21038211825 | M12 SD MALE A COD 8 POL PNL FD THRU | ![]() |
| Hirose 21038212505 | Circular connectors, M12, Slim design, Cable connector, Straight; Female; A-coding; Crimp termination, LCP; Contacts: 5 | ![]() |
| Hirose MX80A03SZ1A | MX80 Series, 3 Position In-line Socket Connector, Compact, Waterproof, for Automotive Applications | ![]() |
| Hirose 34586-0001 | MX123 0.64mm Grommet Seal Plug | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 07/23/2025 | PC-0046271 - Equipment replacement / Production location change. Target Part: Grounding Bracket Production by the current processing supplier using the existing mold ⇒ Production by an additional processing supplier using the renewed mold. | Download | |||
| 12/30/2024 | PC-0046912 - Additional Production Location. As for the assembly process, we will add the Hirose Ichinoseki factory in addition to Company A. There will be no change in manufacturing equipment. | Download | |||
| 05/31/2024 | PC-0042442 - Production location addition. The manufacturing process of assembly will be performed by Company A + Company B + Company C. There is no change in the component supplier. | Download | |||
| 02/11/2022 | HIR-430-021018 - UL Clarification. Recently, Toray Industries, Inc.,(Hereinafter Toray) announced that certain resin products were improperly identified by Toray as receiving certification from Underwriters Laboratories (hereinafter, "UL"). | Download | |||


