ICC Number:GLNM28840/28CJ1BAE5
Manufacturer:Glenair VAD
Manufacturer Number:M28840/28CJ1BAE5
Product Category:
Manufacturer:Glenair VAD
Manufacturer Part Number:Glenair VAD M28840/28CJ1BAE5
Military Specification:MIL-DTL-28840
Connector Type:Circular, Connector Assembly, Plug
Number of Contacts:155
Mount Type:Straight Plug
Contact Plating:Gold Over Nickel
Maximum Operating Temperature:200 °C
Minimum Operating Temperature:-55 °C
Shell Size:33
Contact Size:20(155)
Contact Type:Socket
Mating Type:Clamp, Threaded
Finish/Coating:Cadmium Olive Drab, Electroless Nickel
Maximum Cable Diameter:1.625 in
Minimum Cable Diameter:1.25 in
Keyway Polarization:5
Service Rating:A
Shell Style:90° Backshell EMI/RFI Shielding, Straight Plug
Shell Size - Insert Arrangement:J1
Service Class:C, DJ
Shell Material:Aluminum
Contact Gender:Female
Conductivity:Conductive
Ingress Protection:High Density, High Shock, Shipboard
Contact Style:Socket Contact - 20-28
Backshell Designator:B
Series:M28840/28 Series
Wire Size:32 to 28 AWG
Shell Type:Right Angle
Shell Finish:Olive Drab Cadmium Over Electroless Nickel
Voltage Rating:1000 VAC
Keying Position:5
Contact Material:Copper Alloy
Locking Mechanism:Threaded
Insert Arrangement:33-1
Operating Temperature:-55 to 200 °C