| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Glenair |
| Manufacturer Part Number: | Glenair MS3437A146C |
| Series: | MS3437A Series |
| Housing Material: | Aluminum |
| Overall Width: | 2.47 in |
| Shell Size: | 36 |
| Thread Size: | 2-1/4-16 |
| Maximum Cable Diameter: | 1.84 in |
| Shell Finish: | Olive Drab Cadmium |
| Locking Mechanism: | Threaded |
| Mounting Angle: | Straight |
| Compatible With: | AS50151 Crimp, AS81703 Series 3 Connectors, MIL-DTL-26482 Series 2 Connectors, MIL-DTL-83723 Series III Connectors |
| SKU: | GLEMS3437A146C |
MS3437A146C
| ICC Number: | GLEMS3437A146C |
| Manufacturer: | Glenair |
| Manufacturer Number: | MS3437A146C |
| Datasheet: | Product Catalog |
| ECAD Model: |
Description:
EMI ENVIRON ADAPTER

