| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Glenair |
| Manufacturer Part Number: | Glenair M83723/35S40R |
| Overall Width: | 2.95 in |
| Overall Length: | 2.875 in |
| Shell Size: | 40 |
| Thread Size: | 2-3/8-16 |
| Strain Relief: | Yes |
| Maximum Cable Diameter: | 1.63 in |
| Shell Finish: | Electroless Nickel |
| Locking Mechanism: | Threaded |
| Mounting Angle: | Straight |
| SKU: | GLEM83723/35S40R |
M83723/35S40R
| ICC Number: | GLEM83723/35S40R |
| Manufacturer: | Glenair |
| Manufacturer Number: | M83723/35S40R |
| Datasheet: | Product Index |
| ECAD Model: |
Description:
NON-ENVIRON ADAPTER

