| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Glenair |
| Manufacturer Part Number: | Glenair M83723/35S20A |
| Overall Width: | 1.5 in |
| Overall Length: | 1.685 in |
| Shell Size: | 20 |
| Thread Size: | 1-1/8-18 |
| Strain Relief: | Yes |
| Maximum Cable Diameter: | 0.735 in |
| Shell Finish: | Black Anodize |
| Locking Mechanism: | Threaded |
| Mounting Angle: | Straight |
| SKU: | GLEM83723/35S20A |
M83723/35S20A
| ICC Number: | GLEM83723/35S20A |
| Manufacturer: | Glenair |
| Manufacturer Number: | M83723/35S20A |
| Datasheet: | Part Number Index |
| ECAD Model: |
Description:
83723 SZ20 STRT NON ENVIRO B/S

