| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Glenair |
| Manufacturer Part Number: | Glenair M83723/35S11A |
| Overall Width: | 0.906 in |
| Overall Length: | 1.29 in |
| Shell Size: | 11 |
| Thread Size: | 0.562-24 |
| Strain Relief: | Yes |
| Maximum Cable Diameter: | 0.297 in |
| Shell Finish: | Black Anodize |
| Locking Mechanism: | Threaded |
| Mounting Angle: | Straight |
| SKU: | GLEM83723/35S11A |
M83723/35S11A
| ICC Number: | GLEM83723/35S11A |
| Manufacturer: | Glenair |
| Manufacturer Number: | M83723/35S11A |
| Datasheet: | Part Number Index |
| ECAD Model: |
Description:
NON-ENVIRON ADAPTER

