| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity | Deutsch |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity | Deutsch MS3474A22-41PX |
| Military Specification: | MIL-DTL-26482 II |
| Amperage: | 13 A |
| Connector Type: | Circular, Receptacle |
| Number of Contacts: | 41 |
| Contact Plating: | Gold |
| Maximum Operating Temperature: | 200 °C |
| Minimum Operating Temperature: | -55 °C |
| Voltage: | 1800 Vrms, 600 V AC, 850 V DC |
| Shell Size: | 22 |
| Contact Size: | 16(14), 20(27) |
| Contact Type: | Pin |
| Shell Plating: | Black Anodized |
| Finish/Coating: | Anodized |
| Number of Positions: | 41 |
| Termination Type: | Crimp |
| Keyway Polarization: | X |
| Service Rating: | I |
| Shell Style: | Jam Nut Mounting Receptacle |
| Shell Size - Insert Arrangement: | 22-41 |
| Service Class: | A |
| Shell Material: | Aluminum Alloy |
| Operating Temperature Range: | -55 - 200 °C, -67 - 392 °F |
| Contact Gender: | Male |
| Conductivity: | Nonconductive |
| Ingress Protection: | Environment Resistant |
| Contact Style: | Pin |
| Shell Type: | Single Hole Mounting Receptacle |
| Product: | Standard Circular Connectors |
| Product Type: | Connector |
| Part Aliases: | YAFD54-22-41PXC019 |
| Service Class Detail: | Nonconductive Grommet Seal |
| SKU: | DCHMS3474A22-41PX |
MS3474A22-41PX
| ICC Number: | DCHMS3474A22-41PX |
| Manufacturer: | TE Connectivity | Deutsch |
| Manufacturer Number: | MS3474A22-41PX |
| ECAD Model: |
Description:
MIL-DTL-26482 Series 2 connectors have improved sealing compared to the 26482 Series I connectors, and rear hardware is not supplied, allowing for rear hardware versatility. MIL-DTL-26482 Series 2 harsh environment connectors consist of narrow and wide flange, cable connecting, and jam nut receptacles, as well as RFI grounding plugs and straight plugs. They are offered in 9 shell sizes and 33 insert arrangements, utilizing M39029 crimp contacts in sizes 20, 16, and 12. MIL-DTL-26482 Series 2 connectors are offered in aluminum shells. They are also available in a wide assortment of plating options, including olive drab cadmium, electroless nickel, and black anodic all over aluminum shell. Selection includes RoHS certified cadmium free finishes and Boeing BACC-approved designs.
More >>Specifications
Detailed Description
The MIL-DTL-26482 Series 2 connectors, with SKU MS3474A22-41PX, offer enhanced sealing and rear hardware versatility compared to Series I. Featuring 41 gold-plated contacts in a jam nut mounting receptacle, these connectors ensure reliable power and signal transmission in harsh environments. With a voltage rating of 600V AC, 850V DC, and 1800Vrms, they are suitable for high-power applications. Constructed from black anodized aluminum alloy, they guarantee durability and longevity in extreme temperatures ranging from -55°C to 200°C. RoHS compliant and Boeing BACC-approved, these connectors are ideal for aerospace and military applications requiring stringent quality standards. The YAFD54-22-41PXC019 is a reliable solution for your high-reliability connector needs.

