| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Amphenol ANYTEK |
| Manufacturer Part Number: | Amphenol ANYTEK TS12018D0000G |
| Connector Type: | Plug |
| Housing Material: | Plastic |
| Number of Rows: | 1 |
| Termination Method: | Clamp, Screw |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Contact Plating: | Tin |
| Pitch: | 0.3 in |
| Number of Positions: | 12 |
| Housing Color: | Gray |
| Wire Size: | 24 to 12 AWG |
| Flammability Rating: | UL 94V-0 |
| Current Rating: | 15 A |
| Voltage Rating: | 300 VAC |
| Operating Temperature: | -40 to 115 °C |
| SKU: | ANYTS12018D0000G |

