| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Amphenol ANYTEK |
| Manufacturer Part Number: | Amphenol ANYTEK TR1135500000G |
| Series: | TR 3.81 Series |
| Housing Material: | Plastic |
| Termination Method: | Screw, Solder, Wire Wrap |
| Contact Material: | Brass |
| Contact Plating: | Tin |
| Pitch: | 3.81 mm |
| Number of Poles: | 11 |
| Housing Color: | Green |
| Current Rating: | 8 A |
| Voltage Rating: | 300 V |
| Conductor Size: | 26 to 16 AWG |
| Operating Temperature: | -40 to 115 °C |
| Mounting Angle: | Straight |
| Mounting Type: | PCB Mount |
| SKU: | ANYTR1135500000G |

