| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Amphenol ANYTEK |
| Manufacturer Part Number: | Amphenol ANYTEK TJ10710400J0G |
| Connector Type: | Plug |
| Housing Material: | Plastic |
| Number of Rows: | 1 |
| Termination Method: | Clamp, Screw |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Contact Plating: | Bright Tin Over Nickel |
| Pitch: | 0.197 in |
| Number of Positions: | 10 |
| Housing Color: | Black |
| Wire Size: | 24 to 12 AWG |
| Flammability Rating: | UL 94V-0 |
| Current Rating: | 12 A |
| Voltage Rating: | 300 VAC |
| Operating Temperature: | -40 to 115 °C |
| SKU: | ANYTJ10710400J0G |

