| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Amphenol ANYTEK |
| Manufacturer Part Number: | Amphenol ANYTEK HW1950550000G |
| Connector Type: | Plug |
| Housing Material: | Plastic |
| Number of Rows: | 1 |
| Termination Method: | Spring Terminal |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Contact Plating: | Tin |
| Pitch: | 0.2 in |
| Number of Positions: | 19 |
| Housing Color: | Green |
| Wire Size: | 26 to 12 AWG |
| Flammability Rating: | UL 94V-0 |
| Current Rating: | 10 A |
| Voltage Rating: | 300 V |
| Operating Temperature: | -40 to 115 °C |
| Part Aliases: | 20020036-H191B01LF |
| SKU: | ANYHW1950550000G |
HW1950550000G
| ICC Number: | ANYHW1950550000G |
| Manufacturer: | Amphenol ANYTEK |
| Manufacturer Number: | HW1950550000G |
| Datasheet: | Document |
| ECAD Model: |

