| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 936121-1 |
| Series: | MQS |
| Gender: | Housing for male terminals |
| Number of Rows: | 1 |
| Pitch: | .1 in, 2.54 mm |
| Polarization: | Yes |
| Body Material: | PBT GF |
| Number of Positions: | 4 |
| GPL: | N02 |
| Packaging: | Tray |
| Circuit Application: | Signal |
| Sealable: | No |
| GPL Description: | Automotive |
| Connector and Contact Terminate To: | Wire & Cable |
| Product Code: | M133 |
| Connector System: | Wire to Wire |
| Length: | .59 in |
| Cable Exit Angle: | 180° |
| Height: | 13.1 mm, .515 in |
| Width: | 1.14 in, 29 mm |
| Mating Tab Width: | .025 in, .63 mm |
| Body Color: | Black |
| Serviceable: | No |
| Mounting Feature: | Without |
| Terminal Position Assurance: | No |
| Connector Position Assurance Capable: | No |
| Hybrid Connector : | No |
| Primary Locking Feature: | Integrated in Housing |
| Part Aliases: | 936121-1 |
| SKU: | AMP936121-1 |
936121-1
Specifications
Detailed Description
The 936121-1 is a 4-position MQS connector assembly designed for signal applications in automotive settings. Constructed with PBT GF housing, this connector ensures durability and reliable performance. Featuring a 2.54mm pitch and housing for male terminals, it offers secure wire-to-wire connections with a 180° cable exit angle. The integrated polarization and primary locking feature enhance mating security, while its black color adds a sleek finish. RoHS compliant and non-serviceable, the 936121-1 guarantees compliance and long-lasting functionality in automotive environments.
For Use With
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 1-936119-1 | ![]() | |
| TE Connectivity 368165-1 | ![]() | |
| TE Connectivity 368373-1 | ![]() | |
| TE Connectivity 936119-2 | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 02/08/2026 | P-26-029726 - Product improvement. MCTV import; cancel the stamp on the label use MCTV to confirm the inspection operator | Download | |||
| 10/24/2022 | P-22-023403 - Change Shipping Point. Change the shipping point from EP20 nad WCDC to HL20. Optimize the shipping routes, using national shipping points for local customers | Download | |||
| 01/31/2022 | P-22-022005 - Tool duplication. Duplication of assembly machine and all molding tools (housing, retainer mold tools)in TE China/Kun shan plant, in order to respond to demand increase. This PCN only for China customer and the new part only ship to China customer. | Download | |||


