| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 928781-2 |
| Series: | FASTIN-FASTON 110 |
| Contact Material: | CuZn30 |
| Contact Plating: | Tin |
| Overall Length: | 22.5 mm, .886 in |
| Compatible Tab Width: | .11 in, 2.8 mm |
| Compatible Tab Thickness: | .031 in, .79 mm |
| Terminal Type: | Tab |
| Orientation: | Straight |
| Operating Temperature Range: | -40 - 130 °C, -40 - 266 °F |
| Wire Size: | 13 - 17 AWG, 2048 - 5180 CMA |
| Crimp Type: | F-Crimp |
| Barrel Type: | Open |
| Accepts Wire Insulation Diameter: | .071 - .114 in, 1.8 - 2.9 mm |
| Product: | Quick Disconnects |
| SKU: | AMP928781-2 |
928781-2
| ICC Number: | AMP928781-2 |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Number: | 928781-2 |
| Datasheet: | Application Specification |
| ECAD Model: |
Specifications
Detailed Description
FF 110 TAB 1.0-2.5 MM2 PTP CUZN30 terminals offer reliable connectivity for various applications. Constructed from durable CuZn30 with Tin plating, these Fastin-Faston 110 series connectors ensure excellent conductivity and corrosion resistance. With an overall length of .886 inches and a straight orientation, they are easy to install in tight spaces. Suitable for wire sizes 13-17 AWG, they accommodate a wide range of gauges. The F-Crimp design and open barrel allow for secure and efficient termination. Operating temperature range of -40 to 130°C (-40 to 266°F) ensures performance in diverse environments. These RoHS-compliant terminals, with SKU 928781-2, are a dependable choice for your connectivity needs.
Application Tooling
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 1-1579007-4 | TE Connectivity 928781-2 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 2151450-1 | TE Connectivity 928781-2 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 2151450-2 | TE Connectivity 928781-2 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 4-1579007-3 | TE Connectivity 928781-2 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 7-2151450-7 | TE Connectivity 928781-2 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 2305570-1 | TE Connectivity 928781-2 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 5-2151450-1 | TE Connectivity 928781-2 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 5-2151450-2 | TE Connectivity 928781-2 Application Tooling | ![]() |


