| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 926820-2 |
| Series: | Positive Lock 250 |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Contact Plating: | Unplated |
| Material: | Phosphor Bronze |
| Compatible Tab Width: | .25 in, 6.35 mm |
| Compatible Tab Thickness: | .032 in, .81 mm |
| Terminal Type: | Receptacle |
| Orientation: | Flag |
| Operating Temperature Range: | -40 - 110 °C, -40 - 230 °F |
| Wire Size: | 17 - 20 AWG, .51 - 1.03 mm² |
| Crimp Type: | F-Crimp |
| Barrel Type: | Open |
| Accepts Wire Insulation Diameter: | .086 - .13 in, 2.2 - 3.3 mm |
| Product: | Quick Disconnects |
| Product Type: | Receptacle |
| SKU: | AMP926820-2 |
926820-2
| ICC Number: | AMP926820-2 |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Number: | 926820-2 |
| Datasheet: | 2D Model (DXF) |
| ECAD Model: |
Specifications
Detailed Description
Introducing the 926820-2, a high-quality POS-LOCK FAH-STECKH quick disconnect terminal designed for efficient and reliable wire connections. Part of the Positive Lock 250 series, this terminal features a durable phosphor bronze construction with unplated contact plating, ensuring excellent conductivity and corrosion resistance. Its receptacle design, with a flag orientation, allows for easy and secure attachment to 6.35mm (0.25in) wide tabs. Suitable for 17-20 AWG (0.51-1.03mm²) wires, it accommodates a wide range of applications. With a crimp-type F-Crimp and open barrel, it guarantees a secure and stable connection. Operating in temperatures ranging from -40 to 110°C (-40 to 230°F), this terminal is ideal for use in various environments. Non-RoHS compliant. Upgrade your wire termination system with the 926820-2 for unparalleled performance.
Application Tooling
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 2150401-1 | TE Connectivity 926820-2 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 2150401-2 | TE Connectivity 926820-2 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 7-2150401-7 | TE Connectivity 926820-2 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 2150908-2 | TE Connectivity 926820-2 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 2150908-1 | TE Connectivity 926820-2 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 7-2150401-1 | TE Connectivity 926820-2 Application Tooling | ![]() |


