| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 826469-3 |
| Series: | AMPMODU Headers |
| Housing Material: | Polyester - GF |
| Number of Contacts: | 6 |
| Number of Rows: | 2 |
| Termination Method: | Through Hole - Solder |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | .1 in, 2.54 mm |
| Contact Type: | Pin |
| Strain Relief: | No Strain Relief |
| Row Spacing: | .1 in, 2.54 mm |
| Package Quantity: | 200 |
| Number of Positions: | 6 |
| Housing Color: | Black |
| Mount Orientation: | Vertical |
| GPL: | 015 |
| Profile: | Standard |
| Mating Retention Type: | Detent Latching |
| Packaging: | Box |
| Operating Temperature Range: | -55 - 105 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 5 µm |
| Panel Mount: | Without |
| PCB Retention: | Without |
| Contact Underplating Material: | Nickel |
| PCB Contact Termination Area Plating: | Tin |
| Mating Alignment: | With |
| Mating Alignment Type: | Polarization |
| GPL Description: | Industrial |
| Connector and Contact Terminate To: | Printed Circuit Board |
| Product Code: | 5188 |
| Post Size: | .025 in, .64 mm |
| Mating Post Length: | .264 in, 6.7 mm |
| ECCN: | EAR99 |
| Connector Contact Load Condition: | Fully Loaded |
| Contact Shape: | Round |
| Mating Retention: | With |
| Application Solder Feature: | Board Standoff |
| Termination Post Tail Length: | .126 in, 3.2 mm |
| Header Type: | Standard |
| Connector Assembly Type: | PCB Mount Header |
| PCB Contact Termination Area Plating Thickness: | 3 µm |
| High Temperature Housing: | Yes |
| Temperature Rating: | High |
| Standards Met: | CSA LR7189 CUL E28476 |
| Material Flammability Standard: | UL 94V-0 |
| Part Aliases: | 826469-3 |
| SKU: | AMP826469-3 |
826469-3
| ICC Number: | AMP826469-3 |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Number: | 826469-3 |
| Datasheet: | UL Agency Approval Document |
| ECAD Model: |
Specifications
Detailed Description
This AMPMODU Headers series PCB Pin Header features a straight body orientation with 6 gold-plated phosphor bronze contacts for reliable connectivity. With a pitch of 2.54mm and a spacing of .1 inch, this black polyester housing connector is suitable for a wide range of industrial applications. It is designed for vertical mounting on printed circuit boards, with a high operating temperature range of -55 to 105°C. The connector is CSA and CUL certified, with UL 94V-0 flammability rating, making it a durable and safe choice for your electronic projects. The package includes 200 pieces, each with detent latching for secure mating retention. RoHS compliant.
For Use With
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 926476-3 | ![]() |


