| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 8-2180760-7 |
| Housing Material: | Matte |
| Number of Rows: | 83 |
| Mount Type: | Board Mount |
| Termination Method: | Through Hole - Press-Fit |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Pitch: | .051 in, 1.29 mm |
| Voltage: | 250 V AC, 6 V DC |
| Contact Type: | Pin |
| Package Quantity: | 24 |
| Number of Pairs: | 24 |
| Contact Amperage: | 1.5 A |
| Number of Positions: | 6 |
| Housing Color: | Black |
| Mount Orientation: | Vertical |
| GPL: | G47 |
| Mating Entry Location: | Top |
| Packaging: | Package |
| Operating Temperature Range: | -67 - 185 °F |
| Circuit Application: | Power & Signal |
| Contact Mating Area Plating: | Gold Flash |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .076 µm, 3 µin |
| PCB Retention: | With |
| PCB Contact Termination Area Plating: | Tin |
| PCB Thickness (Recommended): | .06 mm, .8 in |
| Connector Height: | 1.448 in, 36.8 mm |
| Sealable: | No |
| Mating Alignment: | With |
| GPL Description: | Data and Devices |
| Connector and Contact Terminate To: | Printed Circuit Board |
| Product Code: | L304 |
| Number of Power Positions: | 6 |
| Number of Signal Positions: | 4 |
| Contact Layout: | Staggered |
| Connector System: | Board to Board |
| Stackable: | No |
| Pairs Per Column: | 4 |
| ECCN: | EAR99 |
| Board to Board Configuration: | Vertical |
| PCB Contact Termination Area Plating Finish: | Matte |
| Mating Retention: | With |
| PCB Mount Alignment: | With |
| PCB Mount Alignment Type: | Post Polarization |
| Application Solder Feature: | Board Standoff |
| Termination Post Tail Length: | .057 in, 1.45 mm |
| Header Type: | Standard |
| Connector Assembly Type: | PCB Mount Header |
| Stack Height: | 1.457 in, 37 mm |
| PCB Contact Termination Area Plating Thickness: | 19.68 - 100 µin, .5 - 2.54 µm |
| Material Flammability Standard: | UL 94V-0 |
| Part Aliases: | 8-2180760-7 |
| SKU: | AMP8-2180760-7 |
8-2180760-7
Specifications
Detailed Description
The 8-2180760-7 is a high-performance board-to-board PCB connector designed for power and signal applications. Featuring a durable matte housing and UL 94V-0 flammability rating, this connector ensures reliable performance in a wide range of environments. With 6 power positions and 4 signal positions, it offers ample connectivity options. Gold flash contact plating and copper alloy construction guarantee excellent signal integrity and durability, while a 1.5A contact amperage and 250V AC/6V DC voltage rating accommodate high-power applications. With a vertical mount orientation and through-hole press-fit termination, installation is easy and secure. Each package contains 24 connectors, making it ideal for bulk applications. RoHS non-compliant.
For Use With
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 5-2180761-1 | ![]() |


