| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 66358-5 |
| Series: | AMP Type III+ |
| Accessory Type: | Contact |
| Termination Method: | Crimp |
| Contact Material: | Brass |
| Contact Size: | 16 |
| Contact Type: | Socket |
| Cable Type: | Discrete Wire |
| Contact Amperage: | 13 A |
| Termination Type: | Crimp |
| Operating Temperature Range: | -55 - 150 °C, -67 - 302 °F |
| Circuit Application: | Power & Signal |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 30 µin, .76 µm |
| Contact Termination Plating Thickness: | 10 µin, .25 µm |
| Contact Underplating Material: | Nickel |
| Connector and Contact Terminate To: | Wire & Cable |
| Wire Size: | 14 - 18 AWG, .8 - 2 mm² |
| Contact Termination Plating: | Gold |
| Contact Underplating Thickness: | 30 µin, .76 µm |
| Wire Insulation Support: | With |
| Accepts Wire Insulation Diameter: | .08 - .1 in, 2.03 - 2.54 mm |
| Test Current: | 13 A |
| Contact Product Type: | Contact |
| Mating Pin Diameter: | .062 in, 1.57 mm |
| Part Aliases: | AMPS-0-0066358-5,295444-000 66358-5 |
| SKU: | AMP66358-5 |
66358-5
Specifications
Detailed Description
Introducing the AMP Type III+ SKT contact, a high-performance solution for your power and signal applications. With a durable brass construction and gold plating, this contact ensures reliable conductivity in demanding environments. Featuring a 16 contact size and a termination method of crimping, it offers easy installation onto 18-14 AWG wires. Operating efficiently in a wide temperature range from -55 to 150 °C, this contact is suitable for industrial use. RoHS compliant and designed for wire and cable termination, it is the perfect choice for your connectivity needs. With a package quantity of 4000, you can count on ample supply for your projects. Upgrade your connectors with the AMP Type III+ SKT contact for superior performance and longevity.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 102387-2 | 14 MODIV HSG COMP DR .100 POL | ![]() |
| TE Connectivity 2-36160-1 | PIDG 16-14 R 10; TAPE | ![]() |
| TE Connectivity 208487-1 | CMC RECEPTACLE ASSY,SIZE 22 | ![]() |
| TE Connectivity 323989 | TERMINAL,PIDG R 24-20 8 | ![]() |
| TE Connectivity 51864-1 | TERMINAL,PIDG R 16-14 8 | ![]() |
| TE Connectivity 640917-1 | RECEPT,PIDG FASTON 22-18 187 | ![]() |
| TE Connectivity 643075-5 | 05P MTA100 MOLDED COVER | ![]() |
| TE Connectivity 66106-8 | III+ PIN,26-24,30AU/FL,STRIP | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 06/22/2026 | PCN-26-274187 - Material Change. Our plating instructions will be standardized. Gold plating will be removed from non functional areas of the contacts. Plating on the interface areas will be retained with no functional changes. Crimp barrel areas will be plated with tin if they are not currently plated with tin. This new condition does not impact performance, as it is already covered by Product Specification 108 10042 and the referenced engineering test reports within that specification. | Download | |||
| 01/06/2025 | PCN-24-213636 - Material standardization. This PCN replaces either PCN-24-2430008, PCN-24-213012 or PCN-24-213010 -- Sustainable precious metal plating standardization across product lines | Download | |||
| 11/26/2024 | PCN-24-213012 - Product Improvement. Sustainable precious metal plating standardization across product lines. | Download | |||
| 07/02/2024 | PCN-24-213573-C - PCN Cancellation. Wrong Ship Dates, PCN will be replaced. Sustainable precious metal plating standardization across product lines. | Download | |||


