| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 6473427-1 |
| Color: | Black |
| Series: | SUPERSEAL 1.0mm |
| Number of Rows: | 4 |
| Termination Method: | Through Hole - Solder |
| Maximum Operating Temperature: | 100 °C, 105 °C, 110 °C, 120 °C, 125 °C, 149 °F, 158 °F, 167 °F, 176 °F, 185 °F, 194 °F, 212 °F, 221 °F, 230 °F, 248 °F, 257 °F, 65 °C, 70 °C, 75 °C, 80 °C, 85 °C, 90 °C |
| Pitch: | .118 in, 3 mm |
| Voltage: | 250 V AC, 250 V DC |
| Pin Diameter: | .039 in, 1 mm |
| Package Quantity: | 8 |
| Number of Positions: | 60 |
| Mount Orientation: | Horizontal/90° |
| GPL: | J12 |
| Operating Temperature Range: | -40 - 125 °C, -40 - 257 °F |
| Circuit Application: | Signal |
| Panel Mount: | Without |
| Shielded: | No |
| PCB Retention: | With |
| PCB Retention Type: | Mounting Hole |
| Sealable: | No |
| GPL Description: | Industrial & Commercial Transportation |
| Product Code: | J602 |
| Number of Signal Positions: | 60 |
| Connector System: | Wire to Board |
| Rated Voltage: | 250 VAC, 250 VDC |
| ECCN: | EAR99 |
| Connector Width: | 23 mm, .905 in |
| PCB Mount Alignment: | With |
| Length: | 2.79 in, 71 mm |
| Locking Interface: | With |
| Interface Plating: | Gold (Au) |
| Nominal Voltage Architecture: | 250 V |
| Mounting Holes: | With |
| Number of Sections: | 1 |
| Packaging Type: | Tube |
| Hybrid Header: | No |
| Profile Height From PCB: | 1.07 in, 27.4 mm |
| Part Aliases: | 6473427-1 |
| SKU: | AMP6473427-1 |
6473427-1
Specifications
Detailed Description
The SUPER SEAL 60POS CAP ASSY H AU is a high-performance automotive connector featuring 60 positions in a compact 1.0mm pitch design. With through-hole solder termination, it ensures secure and reliable connections in harsh environments. Rated for operating temperatures up to 125°C, this black connector offers robust performance in extreme conditions. Its horizontal/90° mount orientation and gold interface plating make it ideal for signal transmission in industrial and commercial transportation applications. With PCB retention and mounting holes, installation is easy and secure. RoHS compliant and ECCN EAR99, this connector meets international standards for environmental and export compliance. Packaged in tubes of 8, it is suitable for both prototype development and production use.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 10/07/2019 | P-19-018043 - New Capacity Tooling. | Download | |||
| 06/16/2019 | P-19-017377 - Duplication of tooling. Duplication of tools for Pin terminal in TE U.S. in order to respond to demand increase. | Download | |||
| 04/15/2019 | P-19-016950 - Duplication of Tools. Additional capacity is needed and will be placed in a China location. | Download | |||

