| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 6437288-3 |
| Color: | Black |
| Series: | SUPERSEAL 1.0mm |
| Number of Rows: | 4 |
| Termination Method: | Through Hole - Solder |
| Maximum Operating Temperature: | 100 °C, 105 °C, 110 °C, 120 °C, 125 °C, 149 °F, 158 °F, 167 °F, 176 °F, 185 °F, 194 °F, 212 °F, 221 °F, 230 °F, 248 °F, 257 °F, 65 °C, 70 °C, 75 °C, 80 °C, 85 °C, 90 °C |
| Pitch: | .118 in, 3 mm |
| Voltage: | 250 V AC, 250 V DC |
| IP Rating: | JIS D0203 |
| Pin Diameter: | .039 in, 1 mm |
| Number of Positions: | 60 |
| Mount Orientation: | Horizontal/90° |
| GPL: | J12 |
| Operating Temperature Range: | -40 - 125 °C, -40 - 257 °F |
| Panel Mount: | Without |
| Shielded: | No |
| PCB Retention: | Without |
| Sealable: | Yes |
| GPL Description: | Industrial & Commercial Transportation |
| Connector and Contact Terminate To: | Printed Circuit Board |
| Product Code: | J602 |
| Number of Signal Positions: | 60 |
| Connector System: | Wire to Board, Wire-to-Device |
| Rated Voltage: | 250 VAC, 250 VDC |
| ECCN: | EAR99 |
| Connector Width: | 3.071 in, 78 mm |
| PCB Mount Alignment: | Without |
| Length: | 1.437 in, 36.5 mm |
| Locking Interface: | With |
| Interface Plating: | Gold (Au) |
| Nominal Voltage Architecture: | 12 V, 240 V, 24 V, 42 V, 48 V |
| Mounting Holes: | With |
| Number of Sections: | 2 |
| Packaging Type: | Tube |
| Hybrid Header: | No |
| Profile Height From PCB: | 1.098 in, 27.9 mm |
| Material Flammability Standard: | UL 94V-0 |
| Part Aliases: | 6437288-3 |
| SKU: | AMP6437288-3 |
6437288-3
Specifications
Detailed Description
Introducing the 6437288-3, a high-performance SUPER SEAL 60POS CAP ASSY H AU connector designed for industrial and commercial transportation applications. This black connector, part of the SUPERSEAL 1.0mm series, features 60 positions in a 4-row configuration, with a pitch of 3mm for secure connections. Termination is through hole soldering, ensuring reliable contact. With a wide operating temperature range from -40 to 125°C, and IP rated for protection, this connector is suitable for harsh environments. Gold interface plating guarantees excellent conductivity, while UL 94V-0 flammability standard compliance ensures safety. RoHS compliant and with ECCN EAR99, this connector is ideal for automotive and other high-reliability systems.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 3-1437290-7 | 3900113-2621=PLUG HOUSING ASSY | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 12/29/2023 | PCN-23-192708 - Adding Second Source Material Supplier. TE Connectivity is adding second source material supplier for Super Seal Connector Cap Housing 26Pos/34Pos/60Pos to make supplier chain safe for the part number(s) listed below. These PNs are TE proprietary designs, therefore considered catalog/general market product. PPAP and/or sample requests must be submitted within 14 days of PCN submission via ict-ppap-request@te.com or ePPAP system. Submission will not occur without request. If PPAP requested, disposition response is required within 14 days of submit date or it will be considered approved. Product drawing(s) are not affected. | Download | |||
| 10/07/2019 | P-19-018043 - New Capacity Tooling. | Download | |||
| 06/16/2019 | P-19-017377 - Duplication of tooling. Duplication of tools for Pin terminal in TE U.S. in order to respond to demand increase. | Download | |||
| 04/15/2019 | P-19-016950 - Duplication of Tools. Additional capacity is needed and will be placed in a China location. | Download | |||


