| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 6318372-1 |
| Housing Material: | Nylon 6/6 - GF |
| Number of Rows: | 1 |
| Mount Type: | Board Mount |
| Termination Method: | Solder, Through Hole - Solder |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Pitch: | .098 in, 2.5 mm |
| Voltage: | 50 V AC |
| Contact Type: | Tab |
| Strain Relief: | No Strain Relief |
| Package Quantity: | 132 |
| Contact Amperage: | 1 A |
| Number of Positions: | 6 |
| Housing Color: | Blue |
| Mount Orientation: | Right Angle |
| GPL: | 526 |
| Profile: | High |
| Packaging: | Tray, Tray/Box |
| Operating Temperature Range: | , |
| Circuit Application: | Signal |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 15 µin, .381 µm, .38 µm |
| PCB Retention: | With |
| Contact Underplating Material: | Nickel |
| PCB Contact Termination Area Plating: | Tin |
| PCB Thickness (Recommended): | .047 - .063 in, 1.19 - 1.6 mm |
| PCB Retention Type: | Kinked |
| Sealable: | No |
| GPL Description: | Appliances |
| Connector and Contact Terminate To: | Printed Circuit Board |
| Product Code: | 3934 |
| Contact Layout: | Inline |
| Connector Length: | 1.12 in, 28.5 mm |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Mating Area Plating Finish: | Bright |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Underplating Thickness: | .001 µm, .039 µin |
| PCB Contact Termination Area Plating Finish: | Matte |
| Mating Retention: | With |
| PCB Mount Alignment: | Without |
| Termination Post Tail Length: | .11 in |
| Header Type: | Shrouded |
| Connector Assembly Type: | PCB Mount Header |
| PCB Contact Termination Area Plating Thickness: | 1 µm, 39.37 µin |
| Contact Retention: | Without |
| Glow Wire Rating: | Standard Part - Not Glow Wire |
| Material Flammability Standard: | UL 94V-0 |
| Part Aliases: | 6318372-1 |
| SKU: | AMP6318372-1 |
6318372-1
| ICC Number: | AMP6318372-1 |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Number: | 6318372-1 |
| Datasheet: | Product Specification |
| ECAD Model: |
Specifications
Detailed Description
SMARTEC CONN. H HDR ASSY is a high-performance board mount header assembly designed for signal applications in appliances and other electronic devices. Featuring a durable Nylon 6/6 - GF housing in a vibrant blue color, this connector ensures reliable performance in a wide range of environments. With a pitch of 2.5 mm and 6 inline contacts, it offers secure and efficient wire-to-board connectivity. The copper alloy contacts with gold plating deliver excellent conductivity and corrosion resistance. UL 94V-0 rated for safety, this connector is suitable for use in various electronic assemblies. Its compact and high-profile design, along with right-angle mount orientation, allows for space-saving installation. Each package includes 132 units, making it ideal for bulk applications. With operating temperatures suited for standard electronic environments and a voltage rating of 50 V AC, this connector meets the demands of modern electronic systems. Trust the 6318372-1 for seamless and durable PCB connectivity in your appliances and electronic devices.
For Use With
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 917690-6 | ![]() |


