| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 6-179228-4 |
| Color: | Black |
| Series: | AMP CT |
| Amperage: | 4 A |
| Connector Type: | Housing |
| Gender: | Receptacle |
| Housing Material: | Thermoplastic |
| Number of Contacts: | 4 |
| Number of Rows: | 1 |
| Mount Type: | Cable Mount (Free-Hanging) |
| Termination Method: | Crimp |
| Maximum Operating Temperature: | 105 °C, 221 °F |
| Overall Height: | .26 |
| Overall Length: | .393 |
| Pitch: | .079 in, 2 mm |
| Voltage: | 125 V AC, 125 V DC |
| Contact Type: | Socket |
| Strain Relief: | No Strain Relief |
| Shape: | Rectangular |
| Package Quantity: | 1500 |
| Number of Positions: | 4 |
| Housing Color: | Black |
| Insulation Resistance: | 1000 MΩ |
| GPL: | 398 |
| Packaging: | Bag/Box |
| Operating Temperature Range: | -22 - 221 °F, -30 - 105 °C |
| Circuit Application: | Power & Signal |
| Panel Mount: | Without |
| PCB Retention: | Without |
| Connector Height: | .26 in, 6.6 mm |
| Sealable: | No |
| Mating Alignment: | With |
| Mating Alignment Type: | Polarization |
| GPL Description: | Data and Devices |
| Connector and Contact Terminate To: | Wire & Cable |
| Product Code: | 0657 |
| Wire Size: | 30 - 22 AWG |
| Contact Layout: | Inline |
| Contact Transmits: | Signal (Data) |
| Connector Length: | 10 mm, .393 in |
| Connector System: | Wire to Board, Wire to Wire |
| CSA Agency Certification: | LR 7189 |
| UL Agency Certification: | E28476 |
| Connector Product Type: | Connector |
| Connector Width: | .181 in, 4.6 mm |
| Mating Retention: | Without |
| Mating Connector Lock: | Without |
| Internal / External: | Internal |
| Glow Wire Rating: | Standard Part - Not Glow Wire |
| Material Flammability Standard: | UL 94V-0 |
| Part Aliases: | 6-179228-4 |
| SKU: | AMP6-179228-4 |
6-179228-4
Specifications
Detailed Description
CT CRIMP-2 REC HSG 4P BLACK is a high-quality housing connector designed for power and signal applications. With a compact design featuring 4 inline contacts, this black thermoplastic housing ensures reliable performance in a variety of environments. Rated for 4 A and 125 V AC/DC, it is suitable for use with 30-22 AWG wire sizes. The crimp termination method allows for easy installation, while the cable mount design offers flexibility in placement. With UL 94V-0 and RoHS compliance, this connector meets stringent safety and environmental standards. Perfect for wire-to-wire and wire-to-board connections, it is ideal for use in data and device applications. With 1500 pieces per package, it is a cost-effective solution for your connectivity needs. Trust in the quality and reliability of AMP CT connectors for your projects.
For Use With
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 6-292156-4 | ![]() |


