| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 6-1437657-9 |
| Color: | Black |
| Series: | Buchanan 8 Series |
| Amperage: | 30 A |
| Housing Material: | Thermoplastic |
| Number of Contacts: | 3 |
| Number of Rows: | 1 |
| Termination Method: | Printed Circuit Pin |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | 11.1 mm, .438 in |
| Voltage: | 600 V |
| Mount Angle: | Vertical |
| Screw Size: | 8-32 |
| Package Quantity: | 200 |
| Number of Levels: | 1 |
| Number of Positions: | 3 |
| GPL: | A46 |
| Packaging: | Package |
| Operating Temperature Range: | -40 - 120 °C, -40 - 248 °F |
| Mounting Ears: | Without |
| GPL Description: | Industrial |
| Connector and Contact Terminate To: | Printed Circuit Board |
| Product Code: | E459 |
| Wire Size: | 18 - 10 AWG, 22 - 10 AWG, .326 - 5.26 mm² |
| Screw Material: | Steel |
| Length: | 1.385 in, 35.18 mm |
| Screw Plating: | Zinc |
| Barrier Strip Style: | Tri-Barrier |
| Terminal Plating: | Copper Alloy |
| Terminal Plating Finish: | Bright |
| Terminal Plating: | Tin |
| Mounting Insert: | Without |
| Mounting Options: | None |
| Screw Head Type: | Wire Clamp Combo Head |
| Top Hardware: | Wire Clamp Combo Head |
| Block Style: | Open Bottom with Standoffs |
| Standards Met: | UL 94V-0 |
| Material Flammability Standard: | UL 94V-0 |
| Part Aliases: | 6-1437657-9 8PCV-03-006 |
| SKU: | AMP6-1437657-9 |
6-1437657-9
Specifications
Detailed Description
Introducing the 6-1437657-9, a high-performance barrier terminal block from the Buchanan 8 Series. This black terminal block is UL 94V-0 rated, ensuring superior safety and reliability. With a current rating of 30 A and a voltage rating of 600 V, it is suitable for a wide range of industrial applications. Featuring a straight body orientation and 3 contacts in a single row, it offers efficient connectivity. The thermoplastic housing and copper alloy terminals with tin plating guarantee durability and secure connections. With a temperature range of -40 to 120 °C, this terminal block is built to withstand harsh environments. RoHS compliant and with a package quantity of 200, it is the perfect choice for your high-reliability applications.

