| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 5569564-1 |
| Color: | Black |
| Amperage: | 1.5 A, .2 A |
| Housing Material: | High Temperature Nylon |
| Mount Type: | Board Mount, Panel |
| Termination Method: | Through Hole - Solder |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Pitch: | .04 in, 1.02 mm |
| USOC Codes: | RJ45 |
| LAN Category: | Cat 3 |
| Compatible RJ Type: | RJ45 |
| Keying: | No |
| Package Quantity: | 90 |
| Number of Positions: | 8 |
| Housing Color: | Black |
| Mount Orientation: | Right Angle |
| Latch Orientation: | Standard - Latch Down |
| GPL: | 301 |
| LED Color (Bottom Right): | Green |
| LED Color (Bottom Left): | Yellow |
| PCB Ground Tab Location: | -.12 in, -3.05 mm |
| Profile: | Low |
| Shield Material: | Copper Alloy |
| Shield Plating Material: | Tin |
| Connector Contact Density: | Standard |
| Number of Loaded Positions: | 8 |
| Mating Entry Location: | Side |
| Number of PCB Ground Tabs: | 2 |
| Panel Ground Location: | Top and Side |
| Port Configuration: | Single Port |
| Port Matrix Configuration: | 1 x 1 |
| Status Indicator: | LED |
| Tail Length: | .11 in, 2.79 mm |
| Packaging: | Box and Tray, Tray |
| Operating Temperature Range: | -40 - 185 °F, -40 - 85 °C |
| Circuit Application: | Signal |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 1.27 µm, 50 µin |
| Panel Mount: | With |
| Shielded: | Yes |
| Contact Underplating Material: | Nickel |
| PCB Contact Termination Area Plating: | Tin |
| PCB Thickness (Recommended): | .062 in, 1.57 mm |
| Connector Height: | 13.64 mm, .617 in |
| Grounding Options: | PCB and Panel Ground |
| Connector Type: | Jack |
| GPL Description: | Data and Devices |
| Connector and Contact Terminate To: | Printed Circuit Board |
| Connectors and Connector Components Type: | Connector |
| Product Code: | 4039 |
| Modular Product Type: | RJ Type Jacks & Plugs |
| Standards Met: | UL 94V-0 |
| Material Flammability Standard: | UL 94V-0 |
| SKU: | AMP5569564-1 |
5569564-1
Specifications
Detailed Description
The 5569564-1 is a high-performance RJ45 modular jack assembly designed for Cat 3 LAN applications. Featuring a right-angle, 8-position layout with integrated green and yellow LED indicators, this black housing assembly offers both functionality and visual status indication. With UL 94V-0 housing material and gold plating on contact mating areas, it ensures reliable signal transmission in a wide operating temperature range from -40 to 85°C (-40 to 185°F). The low-profile design, along with through-hole solder termination and board mount capability, makes it versatile for various system configurations. With 90 pieces in a package, it is suitable for bulk installations. RoHS compliant and with PCB and panel grounding options, this RJ45 jack assembly is a dependable choice for data and device connectivity.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 05/01/2026 | PCN-26-267318 - Location Change. The listed part numbers will be transferred from China Zhuhai to China Huizhou. An internal release based on TE Connectivity specifications will be executed before any parts will be delivered, which guarantees the performance. Last order date to Zhuhai: 6th Feb 2026, First shipment date from Huizhou: 1st May 2026. | Download | |||

