| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 5-177903-1 |
| Series: | Power Double Lock |
| Housing Material: | Nylon 6/6 |
| Number of Rows: | 3 |
| Mount Type: | Cable Mount (Free-Hanging) |
| Termination Method: | Crimp |
| Pitch: | .156 in, 3.96 mm |
| Voltage: | 300 V AC |
| Contact Type: | Socket |
| Row Spacing: | .181 in, 4.6 mm |
| Package Quantity: | 150 |
| Number of Positions: | 9 |
| Housing Color: | Natural |
| GPL: | 518 |
| Packaging: | Bag |
| Operating Temperature Range: | -22 - 221 °F, -30 - 105 °C |
| Circuit Application: | Power |
| Sealable: | No |
| GPL Description: | Appliances |
| Connector and Contact Terminate To: | Wire & Cable |
| Product Code: | 2167 |
| Number of Power Positions: | 9 |
| Connector System: | Wire to Wire |
| Connector Product Type: | Connector |
| ECCN: | EAR99 |
| Contact Retention: | Without |
| Glow Wire Rating: | Standard Part - Not Glow Wire |
| Connector and Housing Type: | Plug |
| Material Flammability Standard: | UL 94V-0 |
| Part Aliases: | 5-177903-1 |
| SKU: | AMP5-177903-1 |
5-177903-1
Specifications
Detailed Description
Introducing the 5-177903-1, a high-quality POWER DBL LOCK PLUG HSG featuring a durable Nylon 6/6 housing for reliable performance. With three rows and nine positions, this cable mount connector is perfect for power applications, with a voltage rating of 300V AC. The termination method is easy with crimping, and the pitch is 3.96mm. Its UL 94V-0 flammability standard ensures safety, while its natural housing color blends in seamlessly. Each package includes 150 pieces, making it ideal for larger projects. Operating temperature range is -30 to 105°C, and it is RoHS compliant for environmentally friendly usage. Perfect for appliances and other power-related tasks, the 5-177903-1 is a versatile and dependable connector solution.

