| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 4-2103177-4 |
| Series: | HVA 280 |
| Gender: | Housing for female terminals |
| Number of Rows: | 1 |
| Pitch: | 10.4 mm, .409 in |
| Voltage: | 600 V DC |
| IP Rating: | IP6K9K |
| Polarization: | Yes |
| Body Material: | PA GF |
| Number of Positions: | 2 |
| GPL: | K28 |
| Operating Temperature Range: | -40 - 140 °C, -40 - 284 °F |
| Circuit Application: | Signal |
| Sealable: | Yes |
| GPL Description: | Automotive |
| Product Code: | J710 |
| Connector System: | Wire to Board, Wire-to-Device |
| Length: | 1.296 in |
| Cable Exit Angle: | 180° |
| Height: | 1.039 in, 26.4 mm |
| Width: | 2 in, 50.8 mm |
| Mating Tab Width: | .11 in, 2.8 mm |
| Nominal Voltage Architecture: | 125 V, 12 V, 240 V, 24 V, 42 V, 48 V, 500 V, 550 V, 600 V, 80 V, 90 V |
| Body Color: | Black |
| Serviceable: | No |
| Mounting Feature: | Without |
| Terminal Position Assurance: | No |
| Connector Position Assurance Capable: | Yes |
| Hybrid Connector : | No |
| Primary Locking Feature: | On the Terminal |
| Material Flammability Standard: | UL 94-HB |
| Part Aliases: | 4-2103177-4 |
| SKU: | AMP4-2103177-4 |
4-2103177-4
Specifications
Detailed Description
Introducing the 4-2103177-4, a crucial component for automotive connectivity. This PLUG ASSY is meticulously designed with a KEY D for secure fitting, catering to female terminals with precision. Compliant with stringent standards, including IP6K9K for water and dust resistance, as well as UL 94-HB for material flammability, this assembly ensures reliable performance even in harsh environments. With 2 positions and a pitch of .409 inches, it facilitates signal transmission effectively. Operating flawlessly in temperatures ranging from -40 to 140°C, this connector is a dependable solution for automotive applications. With its compact dimensions of 1.296 inches in length, 2 inches in width, and 26.4 mm in height, it offers versatility in installation. Trust in the J710 for seamless wire-to-board or wire-to-device connections, with a 180° cable exit angle for convenience. Rest assured of its quality and environmental responsibility, as it is RoHS compliant. Elevate your automotive connectivity with the 4-2103177-4.
For Use With
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 1587826-2 | ![]() | |
| TE Connectivity 2103124-4 | ![]() | |
| TE Connectivity 2103181-2 | ![]() | |
| TE Connectivity 2103181-3 | ![]() | |
| TE Connectivity 2103340-1 | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 11/06/2020 | P-20-018983 - Product Improvement. Product improvement.TE is balancing the load between their work centers; part numbers in this notification are high runners and would be benefited from integrating them to a work center with more automated controls. | Download | |||
| 10/14/2020 | P-20-019318 - Product Improvement. Additional mold capacity tools are being launched for pn 2103180-1. This part number is the plastic inner housing for TE connector sub-assemblies x-2103177-x. Conformance to the product has been verified through validation testing. | Download | |||
| 10/14/2020 | P-20-019323 - Product improvement. Additional mold capacity tools are being launched for TE component pn 2103179-1. These part numbers are the plastic outer housings for the TE connector sub-assemblies x-2103177-x. Conformance to product performance has been verfied through validation testing. | Download | |||
| 10/14/2020 | P-20-019327 - Product Improvement.Additional mold capacity tools are being launched for TE component pn 2103148-1. These part numbers are the plastic CPA for the TE connector sub-assemblies 4-2103015-X, 4-2103350-X, 4-2103587-X and x-2103177-x. Conformance to product performance has been verified through validation testing. | Download | |||
| 10/14/2020 | P-20-019331 - Product Improvement. Additional mold capacity tools are being launched for TE component pns 1587720-1. This is plastic peripheral plug seal retainer for sub assemblies 1587819-x, x-2103177-x, 2103628-x, 4-2103350-x, 4-2103015-x, 4-2103587-x,2103534-x, x-1587715-x and 2103158-x. Conformance to product performance has been verified through validation testing. | Download | |||
| 07/02/2020 | P-20-019233 - Product Improvement. laser marking change. before: CO2 Laser marking. After: Fiber laser marking. | Download | |||
| 04/10/2020 | P-20-018873 - Second source manufacture/shipment. TE China has been identified as a second source for manufacture and shipment | Download | |||


