| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 350629-1 |
| Series: | Commercial Pin and Socket Connectors |
| Accessory Type: | Contact |
| Mount Type: | Cable Mount (Free-Hanging) |
| Termination Method: | Crimp |
| Contact Material: | Brass |
| Voltage: | 250 VAC |
| Contact Type: | Pin |
| Package Quantity: | 6000 |
| Cable Type: | Discrete Wire |
| Contact Amperage: | 9 A |
| Termination Type: | Crimp |
| GPL: | 106 |
| Packaging: | Reel |
| Operating Temperature Range: | -55 - 105 °C, -67 - 221 °F |
| Circuit Application: | Power |
| Contact Mating Area Plating: | Pre-Tin |
| GPL Description: | Appliances |
| Connector and Contact Terminate To: | Wire & Cable |
| Product Code: | 1185 |
| Wire Size: | 18 - 24 AWG, .2 - .82 mm² |
| Contact Design: | Formed Pin |
| Connector System: | Wire to Wire |
| CSA Agency Certification: | LR 7189 |
| UL Agency Certification: | E28476 |
| Contact Termination Plating: | Pre-Tin |
| ECCN: | EAR99 |
| Wire Insulation Support: | Without |
| Accepts Wire Insulation Diameter: | .05 - .11 in, 1.27 - 2.79 mm |
| Contact Retention: | With |
| Glow Wire Rating: | Standard Part - Not Glow Wire |
| VDE Tested: | No |
| For Multiple Crimp: | No |
| Contact Orientation: | Straight |
| Wire Contact Termination Area Plating Material: | Pre-Tin |
| Contact Retention Type in Housing: | Locking Lance |
| Contact Product Type: | Contact |
| Mating Pin Diameter: | .062 in, 1.57 mm |
| Standards Met: | CSA,UL |
| Part Aliases: | 11317,0-0350629-1 350629-1 |
| SKU: | AMP350629-1 |
350629-1
Specifications
Detailed Description
Introducing the 350629-1, a high-quality Contact for Commercial Pin and Socket Connectors. This Cable Mount (Free-Hanging) accessory is CSA and UL certified, ensuring safety and reliability. Constructed with durable brass contact material and featuring a pre-tin plating, it offers excellent performance in power applications. With a voltage rating of 250 VAC and a current capacity of 9 A, this Contact is suitable for demanding environments. The termination method is easy and secure with crimping, accommodating 18-24 AWG wire sizes. Each package contains 6000 pieces, conveniently packaged on a reel. RoHS compliant and suitable for various industries, the 350629-1 is a top choice for wire-to-wire connections.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 1-480700-0 | 03P UMNL PLUG HSG NATL | ![]() |
| TE Connectivity 1-480763-0 | 05P UMNL PLUG HSG NATL | ![]() |
| TE Connectivity 2-520181-2 | ULTRA-FAST 187 ASY REC 22-18 AWG TPBR | ![]() |
| TE Connectivity 2-520183-2 | ULTRA-FAST 250 ASY REC 22-18 TPBR | ![]() |
| TE Connectivity 3-350819-2 | ULTRA-FAST 250 ASY REC 16-14 AWG TPBR | ![]() |
| TE Connectivity 3-520150-2 | ULTRA-FAST 187 ASY REC 16-14 AWG TPBR | ![]() |
| TE Connectivity 34137 | SPLICE,SOLIS PARA BRZD 16-14 | ![]() |
| TE Connectivity 350218-1 | UMNL PIN 20-14 .0126PTPBR | ![]() |
| TE Connectivity 350628-1 | .062 COMM P&S SOK 18-24 PTPBR | ![]() |
| TE Connectivity 350874-1 | UMNL SOK 18-14 .0126 PTPBR | ![]() |
| TE Connectivity 350922-3 | PIN, MATE-N-LOK, UMNL | ![]() |
| TE Connectivity 350923-3 | UMNL SOK 10-12 .0125 PTPPHBZ | ![]() |
| TE Connectivity 62428-2 | FASTON .250 REC 12-10 AWG TPBR | ![]() |
| TE Connectivity 770331-1 | 03P .062 COMM P&S PLUG | ![]() |
| TE Connectivity 770340-1 | 02P .062 COMM P&S PLUG | ![]() |
| TE Connectivity 770355-1 | 06P .062 COMM P&S PLUG | ![]() |
| TE Connectivity 770428-1 | 09P .062 COMM P&S PLUG | ![]() |
| TE Connectivity 770902-1 | MINI UMNL SOCK 26-22 AWG SN | ![]() |
Application Tooling
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 2063388-1 | TE Connectivity 350629-1 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 2151225-1 | TE Connectivity 350629-1 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 2151225-2 | TE Connectivity 350629-1 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 7-2151225-7 | TE Connectivity 350629-1 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 90869-1 | TE Connectivity 350629-1 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 90869-2 | TE Connectivity 350629-1 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 2305570-1 | TE Connectivity 350629-1 Application Tooling | ![]() |
For Use With
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 05/10/2026 | PCN-26-272826 - Material addition. Addition of palladium nickel alloy with gold flash as an alternate plating specification for terminals currently specified with gold plating, providing functionally equivalent contact performance. Plating may be either Gold or Palladium Nickel Alloy with Gold flash at the discretion of TE. | Download | |||


