| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 3-1879808-4 |
| Size Code: | 0603 |
| Power Rating: | .1 W |
| Termination Type: | Solder |
| Resistance: | 42.2 KΩ |
| Rated Voltage: | 75 V |
| Mounting Style: | Surface Mount |
| Dimensions: | 1.55 x .8 x .45 mm |
| Product: | Surface Mount Resistors |
| Product Type: | Precision Resistor |
| Element Type: | Thin Film |
| Tolerance: | .1% |
| Number of Terminations: | 2 |
| SKU: | AMP3-1879808-4 |
3-1879808-4
| ICC Number: | AMP3-1879808-4 |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Number: | 3-1879808-4 |
| ECAD Model: |
Specifications
Detailed Description
Introducing the 3-1879808-4, a high-precision 0603 surface mount resistor designed for ultra-precise applications. With a power rating of 0.1W and a low tolerance of 0.1%, this thin film resistor guarantees accurate and stable performance. The 42.2 KΩ resistance and 75V rated voltage make it ideal for use in a wide range of electronic circuits. Featuring solder termination and compact dimensions of 1.55 x .8 x .45 mm, it's easy to install in tight spaces. Trust in the reliability of this RoHS-compliant component for your critical electronic designs.


