| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 3-1734839-0 |
| Series: | FPC |
| Amperage: | .5 A |
| Connector Type: | Connector Assembly |
| Gender: | Receptacle |
| Housing Material: | LCP (Liquid Crystal Polymer) |
| Number of Contacts: | 30 |
| Number of Rows: | 1 |
| Mount Type: | Board Mount |
| Termination Method: | Surface Mount |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Contact Plating: | Gold |
| Body Orientation: | Right Angle |
| Pitch: | .0197 in, 5 mm |
| Voltage: | 250 VAC |
| Contact Type: | Socket |
| Cable Type: | FPC/FFC |
| Actuator Type: | Stuffer |
| Number of Positions: | 30 |
| Housing Color: | Natural |
| Mount Orientation: | Right Angle |
| Operating Temperature Range: | -40 - 185 °F, -40 - 85 °C |
| Circuit Application: | Signal |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .025 µm, .984 µin |
| Shielded: | No |
| PCB Retention: | With |
| Contact Termination Plating Thickness: | .025 µm, .984 µin |
| Connector Height: | .08 in, 2.05 mm |
| Sealable: | No |
| Mating Alignment: | With |
| Connector and Contact Terminate To: | Flexible Printed Circuit (FPC) |
| Contact Design: | Single Beam |
| Contact Layout: | Inline |
| Contact Transmits: | Signal (Data) |
| Connector Length: | 20.43 mm, .804 in |
| Connector System: | Flex-to-Board |
| Contact Termination Plating: | Gold |
| Connector Width: | .2 in, 5.1 mm |
| PCB Mount Alignment: | Without |
| Insertion Force: | ZIF |
| Contact Mating Location: | Top |
| Flex Cable Thickness: | .012 in, .3 mm |
| Circuit Identification Feature: | Without |
| Part Aliases: | 3-1734839-0 |
| SKU: | AMP3-1734839-0 |
3-1734839-0
| ICC Number: | AMP3-1734839-0 |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Number: | 3-1734839-0 |
| Datasheet: | 3D Model (PDF) |
| ECAD Model: |
Specifications
Detailed Description
Introducing the FPC CONN. 0.5MM PITCH T/C,30P, a high-quality connector assembly designed for efficient signal transmission in electronic devices. This right-angle receptacle features 30 gold-plated contacts, ensuring reliable connectivity with a voltage rating of 250 VAC. Constructed with LCP housing and phosphor bronze contacts, it offers durability and excellent performance in a wide temperature range from -40 to 85 °C. Ideal for FPC/FFC cables, this surface-mount connector with a low profile of 2.05 mm is perfect for space-constrained applications. With RoHS compliance and available in tape and reel packaging, it's easy to integrate this connector into your manufacturing process for secure and efficient board-to-board connections. Upgrade your electronic assemblies with the FPC CONN. 0.5MM PITCH T/C,30P.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 12/12/2024 | PCN-24-220630 - End of Life. Supplier tooling aging, will not be able to support FPC product line. LTB 12/12/24 | Download | |||

