| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 280515 |
| Series: | AMPMODU IV/V |
| Connector Type: | Housing |
| Gender: | Receptacle |
| Housing Material: | LCP (Liquid Crystal Polymer) |
| Number of Contacts: | 24 |
| Number of Rows: | 2 |
| Termination Method: | Crimp |
| Overall Height: | .12 |
| Overall Length: | 7.1 |
| Pitch: | .1 in, 2.54 mm |
| Contact Type: | Socket |
| Row Spacing: | .1 in, 2.54 mm |
| Number of Positions: | 24 |
| Housing Color: | Black |
| Mating Retention Type: | Lock |
| Panel Mount: | Without |
| PCB Retention: | With |
| Connector Height: | .12 in, 3.1 mm |
| Mating Alignment: | With |
| Mating Alignment Type: | Latch |
| Mating Connector Lock Type: | Detent Latching |
| Connector and Contact Terminate To: | Wire & Cable |
| Contact Layout: | Inline |
| Connector Length: | 7.1 mm |
| Connector Product Type: | Connector |
| Mating Retention: | With |
| Mating Connector Lock: | With |
| Housing Configuration: | Both Ends Closed |
| Glow Wire Rating: | Standard Part - Not Glow Wire |
| Material Flammability Standard: | UL 94V-0 |
| Part Aliases: | 280515 |
| SKU: | AMP280515 |
280515
Specifications
Detailed Description
AMPMODU DOUBLE ROW REC HOUSING is a versatile and durable connector housing designed for industrial applications. With a dual-row configuration and 24 positions, it provides ample connectivity options. The housing is constructed from high-quality LCP (Liquid Crystal Polymer) with a UL 94V-0 flammability rating, ensuring safety and reliability. Featuring crimp termination for easy installation, it is suitable for wire and cable connections. The black housing with a low profile of .12 inches and an overall length of 7.1 mm fits compact spaces. With mating retention and connector lock for secure connections, it guarantees stable performance. RoHS compliant, this connector housing is ideal for high-reliability electronic systems.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 03/12/2018 | E-17-012772 - Product Improvement. NEW MODULAR TOOLING, RESIN CONSOLIDATION FOR MANUFACTURING PROCESS IMPROVEMENTS.THE NEW RESIN LCP IS HIGH TEMPERTURE RESISTANT AND HAS SUPERIOR FLAMMABILITY RATING OF UL 94V-0..RIB ADDTION FOR MOLDING IMPROVEMENTS AND HAS NO AFFECT ON FIT OR FUNCTIONALITY. | Download | |||

