| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 2204080-1 |
| Amperage: | 200 A |
| Connector Type: | Connector Assembly |
| Gender: | Receptacle |
| Housing Material: | Stainless Steel |
| Mount Type: | Board Mount |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Contact Plating: | Silver Over Nickel |
| Voltage: | 15 V DC, 600 V AC |
| Contact Length: | 1.62 in, 41.23 mm |
| Contact Amperage: | 200 A |
| Number of Positions: | 1 |
| Mount Orientation: | Right Angle |
| GPL: | K77 |
| Packaging: | Bag/Box |
| Operating Temperature Range: | -55 - 105 °C, -67 - 221 °F |
| Circuit Application: | Power |
| Contact Underplating Material: | Nickel |
| Connector Height: | 1.12 in, 28.45 mm |
| Sealable: | No |
| Mating Alignment: | Yes |
| Mating Alignment Type: | Blindmate |
| GPL Description: | Data and Devices |
| Connector and Contact Terminate To: | Bus Bar |
| Product Code: | 1080 |
| Wire Size: | 2 AWG, 34 - 35 mm², 67099 - 69073 CMA |
| Contact Design: | Multiple Contact Point |
| Contact Transmits: | Power |
| Connector Length: | 3.29 in, 83.67 mm |
| Connector System: | Bus Bar-to-Bus Bar |
| UL Agency Certification: | E113407 |
| Connector Product Type: | Pluggable Bus Bar Connector |
| ECCN: | EAR99 |
| Contact Style: | Socket |
| Contact Underplating Thickness: | 1.27 µm, 50 µin |
| Connector Width: | 2.29 in, 58.17 mm |
| Hot Pluggable: | No |
| Material Flammability Standard: | UL 94V-0 |
| Part Aliases: | 2204080-1 |
| SKU: | AMP2204080-1 |
2204080-1
| ICC Number: | AMP2204080-1 |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Number: | 2204080-1 |
| Datasheet: | Statement of Compliance |
| ECAD Model: |
Specifications
Detailed Description
The PLUGGABLE BUSBAR FOR 3MM BOARD ( 2204080-1) is a high-performance Connector Assembly designed for power applications. With a massive amperage rating of 200 A, this Receptacle connector features a durable Stainless Steel housing and Copper Alloy contacts plated with Silver over Nickel, ensuring reliable conductivity. Operating at voltages up to 15 V DC and 600 V AC, it is suitable for demanding environments. The contact design includes Multiple Contact Points, guaranteeing efficient power transmission. UL 94V-0 rated for flammability, this connector is safe for use. With a right-angle mount orientation and blindmate mating alignment, it offers versatility in installation. RoHS compliant and in stock, it meets both regulatory and availability needs. The 2204080-1 is the ideal solution for high-power Bus Bar applications.

