| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 2138558-1 |
| Series: | Generation Y Connector System |
| Gender: | Housing for male terminals |
| Number of Rows: | 1 |
| Pitch: | .1 in, 2.54 mm |
| Polarization: | Yes |
| Body Material: | PBT GF |
| Number of Positions: | 2 |
| GPL: | N58 |
| Operating Temperature Range: | -40 - 100 °C, -40 - 212 °F |
| Circuit Application: | Signal |
| Sealable: | No |
| GPL Description: | Automotive |
| Product Code: | M119 |
| Connector System: | Wire to Wire |
| Length: | 1.25 in |
| Cable Exit Angle: | 180° |
| Height: | 12.97 mm, .511 in |
| Width: | .372 in, 9.45 mm |
| Mating Tab Width: | .025 in, .64 mm |
| Body Color: | Black |
| Serviceable: | Yes |
| Mounting Feature: | Without |
| Terminal Position Assurance: | Yes |
| Connector Position Assurance Capable: | No |
| Hybrid Connector : | No |
| Primary Locking Feature: | Integrated in Housing |
| Part Aliases: | 2138558-1 |
| SKU: | AMP2138558-1 |
2138558-1
| ICC Number: | AMP2138558-1 |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Number: | 2138558-1 |
| Datasheet: | Material Declaration |
| ECAD Model: |
Specifications
Detailed Description
Introducing the 2138558-1, a crucial component in the Generation Y Connector System designed for automotive applications. This male terminal housing features a single row with a pitch of 2.54 mm for precise signal connections. Constructed from durable PBT GF, it ensures reliable performance in extreme temperatures ranging from -40 to 100°C. With two positions and integrated polarization, this black housing offers secure and error-free mating. Measuring 1.25 inches in length, .511 inches in height, and .372 inches in width, it accommodates various wire sizes with a 180° cable exit angle. Engineered for signal integrity and easy servicing, the 2138558-1 is RoHS compliant, guaranteeing environmentally friendly usage in automotive connectors and accessories.
For Use With
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 04/19/2023 | P-23-024367 - Shipping Point Change. Change the shipping point from EP20 and WCDC to HL20 or HL30. Optimize the shipping routes, using national shipping points for local customers | Download | |||
| 04/19/2023 | P-23-024368 - Shipping Point Change. Change the shipping point from EP20 and WCDC to HL20 or HL30. Optimize the shipping routes, using national shipping points for local customers | Download | |||
| 04/11/2023 | P-23-024385 - Cancellation of PCN # P-23-024367 duplicated. Document clarification.This is a document clarification for cancellation of PCN # P-23-024367 duplicated. Please use P-23-024368 PCN as Active PCN. | Download | |||
| 08/01/2022 | P-22-022474 - Network Optimization and Distribution strategy change. This is a proposal to change customer pick-up location and transaction method for parts currenty shipped from WCDC (Ontario) to EPDC (El Paso). In the current state, parts are transported to TE s US Distribution Centers for customer pick-up at West Coast Distribution Center (WCDC, Ontario). In the proposed state, customer will pick up parts at the the El Paso Distribution Center (EPDC). The scope of parts are shared among different list of customers. | Download | |||


