| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 2132781-3 |
| Series: | Economy Power II |
| Housing Material: | Nylon |
| Number of Rows: | 1 |
| Mount Type: | Cable Mount (Free-Hanging) |
| Termination Method: | Crimp |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Pitch: | .156 in, 3.96 mm |
| Voltage: | 600 V AC |
| Contact Type: | Socket |
| Strain Relief: | No Strain Relief |
| Package Quantity: | 1000 |
| Contact Amperage: | 6.5 A |
| Number of Positions: | 3 |
| Housing Color: | Natural |
| GPL: | 100 |
| Mating Retention Type: | Latch, Locking Latch |
| Operating Temperature Range: | -55 - 105 °C, -67 - 221 °F |
| Circuit Application: | Power & Signal |
| Panel Mount: | Without |
| PCB Retention: | Without |
| Connector Height: | 11 mm, .433 in |
| Sealable: | No |
| Mating Alignment: | With |
| GPL Description: | Appliances |
| Connector and Contact Terminate To: | Wire & Cable |
| Product Code: | K885 |
| Contact Layout: | Inline |
| Connector Length: | 12.44 mm, .489 in |
| Connector System: | Wire to Board |
| Connector Product Type: | Housing |
| ECCN: | EAR99 |
| Connector Width: | 13.3 mm, .524 in |
| Mating Retention: | With |
| Accepts Wire Insulation Diameter: | .067 - .118 in, 1.7 - 3 mm |
| Contact Retention: | Without |
| Glow Wire Rating: | Standard Part - Not Glow Wire |
| Connector and Housing Type: | Receptacle |
| Material Flammability Standard: | UL 94V-0 |
| Part Aliases: | 2132781-3 |
| SKU: | AMP2132781-3 |
2132781-3
Specifications
Detailed Description
The 2132781-3 is a high-quality power connector designed for reliable cable mounting in a variety of applications. With a housing made of durable nylon and featuring a single row for easy installation, this connector is built to last. The termination method is via crimping, ensuring secure connections, while the contact material is phosphor bronze for excellent conductivity. With a pitch of 3.96 mm and a voltage rating of 600 V AC, this connector is suitable for power and signal applications. The package includes 1000 pieces, each meeting UL 94V-0 flammability standards. The connector is RoHS compliant and suitable for use in appliances, offering a dependable solution for your connectivity needs.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 1-1969443-1 | EP 2.5 TPA Retainer, 11 Pos | ![]() |
| TE Connectivity 172167-1 | 4 CIR UNIV M-N-L PLUG | ![]() |
| TE Connectivity 177911-1 | 9 Position, Cap, Housing, Crimp, Wire-to-Panel / Wire-to-Wire, UL 94V-0, 3.96 mm [.156 in] Centerline, 3 Row, 300 VAC, Wire & Cable, Power Double Lock | ![]() |
| TE Connectivity 2-521104-2 | ULTRA-FAST 187 ASY REC 22-18 TPBR | ![]() |
| TE Connectivity 2238156-2 | POS LOCK 250 Rec, MKII, 22-18 BR | ![]() |
| TE Connectivity 350715-1 | 06P UMNL PLUG HSG | ![]() |
| TE Connectivity 350778-1 | 02P UMNL CAP HSG | ![]() |
| TE Connectivity 350781-1 | 06P UMNL CAP HSG | ![]() |
| TE Connectivity 350980-2 | .045 POST CONTACT | ![]() |
| TE Connectivity 61117-1 | CMNL SOK 20-14 TPBR | ![]() |
| TE Connectivity 770421-1 | 01P UMNL CAP HSG NATL | ![]() |
| TE Connectivity 770903-1 | MINI UMNL PIN 22-18 AWG SN | ![]() |
| TE Connectivity 770904-1 | MINI UMNL SOK 22-18 AWG SN | ![]() |
| TE Connectivity 794606-1 | Tin (Sn), Receptacle Contact, 24 – 20 AWG, 250 VAC/DC, .204 – .517 mm² Wire, Locking Lance Contact Retention, 404 – 1022 CMA, Micro MATE-N-LOK | ![]() |
| TE Connectivity 794772-4 | 04P MINI UMNL SEAL DIE CUT | ![]() |
| TE Connectivity 794956-1 | VAL-U-LOK SKT BR SN 22-18AWG | ![]() |
| TE Connectivity NB14912001 | NB14912001 DWP-125-3/4-0-STK | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 09/30/2026 | PCN-25-260565 - End of Life. LTB 9/30/26 | Download | |||
| 09/25/2026 | PCN-25-246557 - End of Life. LTB 9/25/26 | Download | |||
| 10/01/2018 | P-18-016264 - Product Improvement. Shipping location for parts attached will be changed to TE's HL20 warehouse in Hermosillo, Mexico. | Download | |||
| 04/11/2016 | P-16-012579 - UPDATE TO PCN P-16-012527. To ensure a smooth and stable transition from SWDC to EPDC, TE will be delaying the transition from the current Santa Teresa, NM DC (SWDC) to the new El Paso, TX DC (EPDC), originally scheduled to implement February 8th - 15th, is now scheduled to implement April 11th - 15th. This delay will allow extended testing on all SAP systems and procedures to ensure a seamless transition into the new warehouse. As we migrate the product and go-live on the new SAP WM software, it is critical to ensure this testing and training is fully incorporated into the systems and operational processes in the new El Paso warehouse. Based on the revised timing of transition, both Customer Shipments and Supplier Deliveries will continue to process from the Santa Teresa, NM location: Address: 101 Lindbergh, Santa Teresa, NM 88008, DUNS Code: 036967748. See attached Customer Letter. | Download | |||
| 02/15/2016 | P-16-012527 - Location Change. TE has established a new Distribution Center in El Paso, TX to support our South-West Customers. The transition to El Paso will take place during the weekend of February 13th - 14th. | Download | |||


