| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 2098067-6 |
| Series: | Generation Y Connector System |
| Gender: | Housing for female terminals |
| Number of Rows: | 5 |
| Pitch: | .181 in, .1 in, 2.54 mm, 4.6 mm |
| Row Spacing: | 6 mm |
| Polarization: | Yes |
| Body Material: | PBT GF |
| Number of Positions: | 28 |
| GPL: | N58 |
| Packaging: | Package |
| Operating Temperature Range: | -40 - 185 °F, -40 - 85 °C |
| Circuit Application: | Signal |
| Sealable: | No |
| GPL Description: | Automotive |
| Product Code: | M119 |
| Connector System: | Wire to Board, Wire-to-Device |
| Length: | .992 in |
| Cable Exit Angle: | 180° |
| Height: | 1.232 in, 31.3 mm |
| Width: | 20.3 mm, .799 in |
| Mating Tab Width: | .025 in, .11 in, 2.8 mm, .64 mm |
| Body Color: | Gray |
| Serviceable: | Yes |
| Blank Cavity Position: | 11, 4 |
| Mounting Feature: | Without |
| Terminal Position Assurance: | Yes |
| Connector Position Assurance Capable: | No |
| Hybrid Connector : | Yes |
| Primary Locking Feature: | Integrated in Housing |
| Standards Met: | GMW191 |
| Part Aliases: | 2098067-6 |
| SKU: | AMP2098067-6 |
2098067-6
Specifications
Detailed Description
Introducing the 2098067-6 Plug Assembly, a crucial component in the Generation Y Connector System designed for automotive applications. This Hybrid BCM features a B2 configuration with an F Key, offering reliable connectivity for 28 female terminals across 5 rows. Constructed from durable PBT GF, this plug assembly ensures long-lasting performance even in harsh operating conditions, with a wide temperature range of -40 to 85°C. Its 180° cable exit angle and compact dimensions of .992" x 1.232" x .799" make it easy to integrate into various systems. With GMW191 compliance and RoHS certification, you can trust in the quality and environmental responsibility of this product. Upgrade your automotive connector setup with the 2098067-6 for seamless signal transmission and enhanced reliability on the road.
For Use With
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 04/11/2016 | P-16-012576 - UPDATE TO PCN P-16-012524. To ensure a smooth and stable transition from SWDC to EPDC, TE will be delaying the transition from the current Santa Teresa, NM DC (SWDC) to the new El Paso, TX DC (EPDC), originally scheduled to implement February 8th - 15th, is now scheduled to implement April 11th - 15th. This delay will allow extended testing on all SAP systems and procedures to ensure a seamless transition into the new warehouse. As we migrate the product and go-live on the new SAP WM software, it is critical to ensure this testing and training is fully incorporated into the systems and operational processes in the new El Paso warehouse. Based on the revised timing of transition, both Customer Shipments and Supplier Deliveries will continue to process from the Santa Teresa, NM location: Address: 101 Lindbergh, Santa Teresa, NM 88008, DUNS Code: 036967748. See attached Customer Letter. | Download | |||
| 02/15/2016 | P-16-012524 - Location Change. TE has established a new Distribution Center in El Paso, TX to support our South-West Customers. The transition to El Paso will take place during the weekend of February 13th - 14th. | Download | |||
| 02/05/2016 | P-16-012520 - Product Improvement. TE Connectivity (TE) would like to inform our customers that a 2nd additional assembly capacity machine is being added in the existing manufacturing location in order to meet increased global demand for this product. There is no change to the product form, fit or function, this is strictly duplicate assembly equipment. | Download | |||
| 09/11/2015 | P-15-011936 - Product Improvement. Increased capacity required to meet growing industry and customer demands. | Download | |||


