| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 201532-4 |
| Housing Material: | Phenolic GF |
| Number of Rows: | 8 |
| Mount Type: | Panel |
| Contact Type: | Pin, Socket |
| Row Spacing: | 3.3 mm |
| Package Quantity: | 1 |
| Number of Positions: | 104 |
| Housing Color: | Black |
| GPL: | 231 |
| Packaging: | Carton |
| Operating Temperature Range: | -55 - 150 °C, -67 - 302 °F |
| Panel Mount: | With |
| Connector Height: | 2.945 in, 74.8 mm |
| Panel Mount Type: | Screw Mount |
| Sealable: | No |
| GPL Description: | Industrial |
| Connector and Contact Terminate To: | Wire & Cable |
| Product Code: | 5050 |
| Connector Length: | 1.196 in, 30.39 mm |
| Connector System: | Cable-to-Cable, Cable-to-Panel |
| Connector Product Type: | Housing |
| ECCN: | EAR99 |
| Connector Width: | 1.25 in, 31.75 mm |
| Connector and Housing Type: | Receptacle |
| Material Flammability Standard: | UL 94V-0 |
| Part Aliases: | 201532-4 |
| SKU: | AMP201532-4 |
201532-4
Specifications
Detailed Description
Introducing the 201532-4, a high-performance receptacle block designed for industrial applications. With 104 positions arranged in 8 rows, this M Series connector features a durable phenolic GF housing in sleek black, meeting UL 94V-0 flammability standards for added safety. Panel mounted with screw mount feature, it ensures secure installation. With a wide operating temperature range of -55 to 150°C (-67 to 302°F), it's suitable for demanding environments. Each package includes 1 connector, with socket and pin contact types for versatile connectivity. RoHS compliant and suitable for cable-to-cable or cable-to-panel connections, this housing is a reliable solution for power connectors in various systems.
For Use With
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 201692-4 | ![]() |


