| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 2-1744435-5 |
| Series: | Economy Power |
| Housing Material: | PA66 |
| Number of Rows: | 1 |
| Termination Method: | Through Hole - Solder |
| Contact Material: | Brass |
| Pitch: | .156 in, 3.96 mm |
| Voltage: | 250 V AC, 250 V DC |
| Contact Type: | Tab |
| Strain Relief: | No Strain Relief |
| Package Quantity: | 500 |
| Contact Amperage: | 8 A |
| Number of Positions: | 5 |
| Housing Color: | Natural |
| Mount Orientation: | Vertical |
| Insulation Resistance: | 500 MΩ |
| GPL: | 100 |
| Profile: | Standard |
| Number of Loaded Positions: | 4 |
| Packaging: | Bag |
| Operating Temperature Range: | -13 - 221 °F, -25 - 105 °C |
| Circuit Application: | Power |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 118 µin, 3 µm |
| Panel Mount: | Without |
| Shielded: | No |
| PCB Retention: | With |
| Contact Underplating Material: | Nickel |
| PCB Contact Termination Area Plating: | Tin |
| Connector Height: | .37 in, 9.4 mm |
| PCB Retention Type: | Tab |
| Sealable: | No |
| GPL Description: | Appliances |
| Connector and Contact Terminate To: | Printed Circuit Board |
| Product Code: | D951 |
| Number of Columns: | 5 |
| Number of Power Positions: | 5 |
| Contact Layout: | Inline |
| Connector System: | Wire to Board |
| ECCN: | EAR99 |
| Connector Contact Load Condition: | Selectively Loaded |
| Connector Width: | .323 in, 8.21 mm |
| Mating Retention: | Without |
| PCB Mount Alignment: | With |
| PCB Mount Alignment Type: | Locating Boss |
| Position Locations Omitted: | 4 |
| Termination Post Tail Length: | .145 in, 3.7 mm |
| Header Type: | Unshrouded |
| Connector Assembly Type: | PCB Mount Header |
| Contact Mating Area Length: | .303 in, 7.7 mm |
| Contact Retention: | Without |
| Number of Blocked Positions: | 1 |
| Glow Wire Rating: | Glow Wire |
| Temperature Rating: | Standard |
| Material Flammability Standard: | UL 94V-0 |
| Part Aliases: | 2-1744435-5 |
| SKU: | AMP2-1744435-5 |
2-1744435-5
| ICC Number: | AMP2-1744435-5 |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Number: | 2-1744435-5 |
| Datasheet: | Product Specification |
| ECAD Model: |
Specifications
Detailed Description
The EP 05P V-HDR ASY NO 4 PIN is a versatile connector designed for power applications, featuring a rugged construction for reliable performance. With a housing made of flame-retardant PA66 material and UL 94V-0 certification, it ensures safety and durability in use. This connector, part of the Economy Power series, is ideal for appliances and other high-demand environments. It offers 5 positions with 4 loaded positions, each rated for 8A at 250V AC/DC. The contact pins are made of brass with tin plating, guaranteeing excellent conductivity. With a pitch of 3.96mm, it allows for easy and secure connections. PCB retention tabs and a vertical mount orientation provide added stability. Operating temperature range from -25 to 105°C (-13 to 221°F) accommodates various settings. The connector is RoHS non-compliant, making it suitable for a wide range of applications.


