| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 2-1564522-1 |
| Series: | HDSCS |
| Gender: | Housing for male terminals |
| Number of Rows: | 2 |
| Pitch: | .236 in, 6 mm |
| Voltage: | 60 V DC |
| IP Rating: | IP67 |
| Row Spacing: | .059 in, 1.5 mm |
| Polarization: | Yes |
| Body Material: | PBT GF |
| Number of Positions: | 8 |
| GPL: | N73 |
| Packaging: | Box |
| Operating Temperature Range: | -40 - 140 °C, -40 - 284 °F |
| Circuit Application: | Signal |
| Sealable: | Yes |
| GPL Description: | Industrial & Commercial Transportation |
| Product Code: | M089 |
| Connector System: | Wire to Wire |
| Length: | 1.598 in |
| Cable Exit Angle: | Other |
| Height: | 1.894 in, 48.1 mm |
| Width: | 1.063 in, 27 mm |
| Mating Tab Width: | .11 in, 2.8 mm |
| Nominal Voltage Architecture: | 12 V, 24 V, 42 V, 60 V |
| Body Color: | Gray |
| Serviceable: | Yes |
| Mounting Feature: | Without |
| Terminal Position Assurance: | Yes |
| Connector Position Assurance Capable: | No |
| Hybrid Connector : | No |
| Primary Locking Feature: | On the Terminal |
| Material Flammability Standard: | UL 94V-0 |
| Part Aliases: | 2-1564522-1 |
| SKU: | AMP2-1564522-1 |
2-1564522-1
Specifications
Detailed Description
Introducing the 2-1564522-1 HDSCS series 2-row housing for male terminals, designed for industrial and commercial transportation applications. With a pitch of 6mm (.236 in) and a voltage rating of 60V DC, this IP67-rated connector ensures reliable signal transmission in harsh environments. Constructed from PBT GF material with a UL 94V-0 flammability standard, it offers excellent durability and safety. Featuring 8 positions and a sealable design, this connector guarantees secure and protected connections. Its compact dimensions of 1.598" in length, 1.894" in height, and 27mm in width, make it ideal for space-restricted installations. The gray housing, with a nominal voltage architecture of 12V, 24V, 42V, and 60V, is both visually discreet and versatile. With terminal position assurance and a primary locking feature on the terminal, this connector ensures proper mating and secure connections. Please note, this product is not RoHS compliant. Elevate your connectivity solutions with the 2-1564522-1 connector.
For Use With
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 2-1670894-1 | ![]() | |
| TE Connectivity 828905-1 | ![]() | |
| TE Connectivity 828922-1 | ![]() | |
| TE Connectivity 1-962915-1 | ![]() |


