| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 2-1564414-1 |
| Series: | HDSCS |
| Gender: | Housing for male terminals |
| Number of Rows: | 2 |
| Pitch: | .157 in, 4 mm |
| Voltage: | 60 V DC |
| IP Rating: | IP67 |
| Row Spacing: | 13.55 mm, .533 in |
| Polarization: | Yes |
| Body Material: | PBT GF |
| Number of Positions: | 12 |
| GPL: | N73 |
| Packaging: | Carton |
| Operating Temperature Range: | -40 - 140 °C, -40 - 284 °F |
| Circuit Application: | Signal |
| Sealable: | Yes |
| GPL Description: | Industrial & Commercial Transportation |
| Product Code: | M089 |
| Connector System: | Wire to Wire |
| Length: | 1.598 in |
| Cable Exit Angle: | Other |
| Height: | 1.854 in, 47.1 mm |
| Width: | 1.063 in, 27 mm |
| Mating Tab Width: | .063 in, 1.6 mm |
| Nominal Voltage Architecture: | 12 V, 24 V, 42 V, 60 V |
| Body Color: | Gray |
| Serviceable: | Yes |
| Mounting Feature: | Without |
| Terminal Position Assurance: | Yes |
| Connector Position Assurance Capable: | No |
| Hybrid Connector : | No |
| Primary Locking Feature: | On the Terminal |
| Material Flammability Standard: | UL 94V-0 |
| Part Aliases: | 2-1564414-1 |
| SKU: | AMP2-1564414-1 |
2-1564414-1
Specifications
Detailed Description
Introducing the 2-1564414-1, a high-performance HDSCS series male terminal housing designed for industrial and commercial transportation applications. With two rows and 12 positions, this housing offers secure and reliable connections for signal circuits. Featuring a 4mm pitch and a voltage rating of 60V DC, it ensures efficient power delivery in demanding environments. The IP67-rated PBT GF body construction, along with UL 94V-0 flammability standard compliance, guarantees durability and safety. With polarization and terminal position assurance, this housing provides added security during operation. Its compact design, with a length of 1.598 inches and a width of 27mm, allows for easy integration into various systems. RoHS compliant and serviceable, the 2-1564414-1 is the ideal solution for high-reliability automotive connector accessories.
For Use With
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 01/18/2026 | PCN-25-265783 - Manufacturing Process Change. TE Connectivity is making a change to assembly process for the part numbers listed below. These PNs are TE proprietary designs, therefore considered catalog/general market product. PPAP and/or sample requests must be submitted within 14 days of PCN submission via ict-ppap-request@te.com or ePPAP system. Submission will not occur without request. | Download | |||
| 02/28/2023 | PCN-23-165557 - Packaging Change. TE Connectivity is changing the packaging for the part numbers listed below. AddiƟonal layers of paper cushion and a plastic bag will be added to the carton box. Packaging dimension, the MOQ and Standard Package Quantity will not change. Product drawings are not affected. These PNs are TE proprietary designs, therefore considered catalog/general market product. PPAPs will not be submitted for this change since product fit, form and function is not affected. | Download | |||
| 02/28/2023 | PCN-23-165577 - Packaging change. TE Connectivity is changing the packaging for the part numbers listed below. Additional layers of paper cushion and a plastic bag will be added to the carton box. Packaging dimension, the MOQ and Standard Package Quantity will not change. Product drawings are not affected. These PNs are TE proprietary designs, therefore considered catalog/general market product. PPAPs will not be submitted for this change since product fit, form and function is not affected. | Download | |||
| 02/23/2023 | PCN-23-165400 - Alternative material. TE Connectivity is approving an alternative PBT-GF30 material for the part numbers listed. These part numbers are TE proprietary designs, therefore considered catalog/general market product. PPAP and/or sample requests must be submitted within 14 days of PCN submission via ict-ppap-request@te.com or ePPAP system. Submission will not occur without request. If PPAP requested, disposition response is required within 14 days of submit date or it will be considered approved. Product drawings are not affected. | Download | |||
| 10/07/2022 | PCN-22-154375 - Tool Duplication. adding a new manual assembly line for Heavy Duty Sealed Connector Series TAB Housings for the part number(s) listed below. These PNs are TE proprietary designs, therefore considered catalog/general market product. PPAP and/or sample requests must be submitted within 14 days of PCN submission via ict-ppap-request@te.com or ePPAP system. Submission will not occur without request. If PPAP requested, disposition response is required within 14 days of submit date or it will be considered approved. Product drawing(s) are not affected. | Download | |||
| 07/10/2018 | P-18-015932 - Manufacturing Location Change. This change was to help alleviate the constraints by adding assembly and molding capacity in TE China/Suzhou plant, in order to respond to demand increase. | Download | |||
| 07/10/2018 | P-18-015945 - Manufacturing Location Change. (Please ignore the PCN for P-18-015932 and P-18-015933). | Download | |||
| 05/02/2018 | E-18-005554 - Product Improvement. Based on the capacity a new tool has been created. New tool always have to be conform to latest TE Logo. So there only new view with Remark TE LOGO RELATED TO MOLDING TOOL on the drawing. | Download | |||


