| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 2-1445053-2 |
| Series: | Micro MATE-N-LOK |
| Housing Material: | High Temperature Nylon |
| Number of Rows: | 1 |
| Mount Type: | Board Mount |
| Termination Method: | Surface Mount |
| Pitch: | .118 in, 3 mm |
| Voltage: | 250 V AC, 250 V DC |
| Contact Type: | Pin |
| Strain Relief: | No Strain Relief |
| Contact Amperage: | 5 A |
| Number of Positions: | 2 |
| Housing Color: | Black |
| Mount Orientation: | Vertical |
| Mating Retention Type: | Locking Tab |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C, -40 - 221 °F |
| Circuit Application: | Power |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 100 µin, 2.54 µm |
| Panel Mount: | Without |
| PCB Retention: | With |
| Contact Termination Plating Thickness: | 100 µin, 2.540 µm |
| PCB Thickness (Recommended): | .062 in, 1.57 mm |
| PCB Retention Type: | Hold-Down Post |
| Sealable: | No |
| Mating Alignment: | With |
| Mating Alignment Type: | Polarization |
| Connector and Contact Terminate To: | Printed Circuit Board |
| Number of Power Positions: | 2 |
| Contact Layout: | Inline |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Connector Product Type: | Header |
| Mating Retention: | With |
| Termination Post Tail Length: | .06 in, 1.53 mm |
| Contact Retention: | Without |
| Glow Wire Rating: | Standard Part - Not Glow Wire |
| VDE Tested: | Yes |
| Connector and Housing Type: | Plug |
| Multiple Contact Types: | Without |
| Standards Met: | UL CSA |
| Material Flammability Standard: | UL 94V-0 |
| Part Aliases: | 2-1445053-2 |
| SKU: | AMP2-1445053-2 |
2-1445053-2
Specifications
Detailed Description
MICRO MNL HDR ASSY S/ROW LF is a high-quality power connector featuring a durable High Temperature Nylon housing, meeting UL and CSA standards for safety. With a compact 3mm pitch and 250V AC/DC voltage rating, this connector is ideal for various power applications. Its surface mount termination and tin-plated contact pins ensure reliable performance. The package includes 210 connectors, each with 2 positions and a current rating of 5A. Designed for board mount installation, this black connector with a vertical orientation and locking tab mating retention offers secure and efficient connectivity. With operating temperatures ranging from -40 to 105°C, it is suitable for use in a wide range of environments. RoHS compliant and VDE tested, this connector guarantees quality and reliability.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 05/31/2026 | PCN-26-277087 - Packaging Change. We are increasing reel diameter from 330 mm to 380 mm and its respective cardboard box. Reel color is natural and will be blue. This action will increase the quantity of connectors per reel. | Download | |||

