| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 1903112-2 |
| Series: | Dynamic 1000 Series |
| Amperage: | 3 A |
| Termination Method: | Crimp |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Contact Plating: | Gold |
| Overall Length: | 12.95 mm, .509 in |
| Voltage: | 125 V AC, 125 V DC, 250 V AC, 250 V DC |
| Contact Type: | Tab |
| Package Quantity: | 6000 |
| Cable Type: | Discrete Wire, Stranded |
| Number of Positions: | 1 |
| GPL: | 440 |
| Packaging: | Reel |
| Operating Temperature Range: | -55 - 105 °C, -67 - 221 °F |
| Circuit Application: | Power & Signal |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 15 µin, .38 µm |
| Contact Underplating Material: | Nickel |
| GPL Description: | Industrial |
| Connector and Contact Terminate To: | Wire & Cable |
| Product Code: | K747 |
| Wire Size: | .08 - .38 mm², 28 - 22 AWG |
| Contact Transmits: | Signal |
| Connector System: | Wire to Wire |
| ECCN: | EAR99 |
| Contact Underplating Thickness: | 1.27 µm, 50 µin |
| Barrel Type: | Open |
| Accepts Wire Insulation Diameter: | .042 - .062 in, 1.08 - 1.6 mm |
| Contact Retention: | With |
| Contact Retention Type: | Locking Lance |
| Glow Wire Rating: | Standard Part - Not Glow Wire |
| Wire Range Mark: | M |
| Part Aliases: | 1903112-2 |
| SKU: | AMP1903112-2 |
1903112-2
Specifications
Detailed Description
Introducing the DYNAMIC D1000 TAB CONT AU (M) REEL, a high-performance connector component from the Dynamic 1000 Series. With an amperage rating of 3A and featuring a crimp termination method, this contact is designed for secure and reliable power and signal transmission. Constructed with a copper alloy base and gold plating, it ensures excellent conductivity and corrosion resistance. The overall length of .509 inches accommodates various wire sizes, ranging from 28-22 AWG. Suitable for industrial applications, this RoHS-compliant contact operates efficiently in a wide temperature range of -55 to 105°C. With a package quantity of 6000 pieces, it is ideal for bulk installations, making it a cost-effective solution for your connector needs.
Application Tooling
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 1891526-1 | TE Connectivity 1903112-2 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 2151082-1 | TE Connectivity 1903112-2 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 2151082-2 | TE Connectivity 1903112-2 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 7-2151082-7 | TE Connectivity 1903112-2 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 2305570-1 | TE Connectivity 1903112-2 Application Tooling | ![]() |
For Use With
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 1827587-2 | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 12/03/2018 | P-18-015948 - Manufacturing Location Change. Following Part Numbers will be transferred to TE Suzhou Plant (TECC). TE will prepare enough stock based on historic volume consumption to support our valued customers demand during the plant transition. If any case of further questions or concerns about this transfer, please contact your TE Connectivity Sales Engineer. Please refer to the attached document about the start date of Mass-Production at TECC and the current location of each product. | Download | |||


