| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 1879125-5 |
| Size Code: | 0402 |
| Tolerance: | .1% |
| Dimensions: | 1 x .5 x .3 mm |
| Resistance: | 52.3 Ω |
| Element Type: | Thin Film |
| Power Rating: | .063 W |
| Product Type: | Precision Resistor |
| Rated Voltage: | 25 V |
| Mounting Style: | Surface Mount |
| Product: | Surface Mount Resistors |
| Termination Type: | Solder |
| Number of Terminations: | 2 |
| SKU: | AMP1879125-5 |
1879125-5
Specifications
Detailed Description
Introducing the 1879125-5, a high precision thin film surface mount resistor in a compact 0402 package. With a low power rating of .063 W and a resistance of 52.3 Ω, this resistor is designed for applications requiring fine-tuned performance. Featuring a tight tolerance of .1% and low temperature coefficient of 10PPM, it ensures accurate and stable operation even in demanding environments. Rated for 25 V, it is suitable for a wide range of electronic circuits. With solder termination and small dimensions of 1 x .5 x .3 mm, it is easy to integrate onto PCBs. This product is RoHS non-compliant.

