| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 1757824-6 |
| Amperage: | 5 A |
| Gender: | Receptacle |
| Number of Contacts: | 104 |
| Pitch: | .09 in, 2.29 mm |
| Shell Size: | 6 |
| Contact Size: | 22 |
| Contact Type: | Socket |
| Shell Plating: | Zinc |
| Mount Hole Diameter: | .12 in (3.05 mm), 3.05 mm (0.12 in) |
| Number of Positions: | 104 |
| GPL: | 243 |
| Shell Material: | Steel |
| Packaging: | Carton |
| Operating Temperature Range: | -22 - 257 °F, -50 - 125 °C |
| Circuit Application: | Signal |
| Sealable: | No |
| GPL Description: | Aerospace Defense & Marine |
| Connector and Contact Terminate To: | Wire & Cable |
| Product Code: | 4968 |
| Connector System: | Cable-to-Cable |
| Connector Product Type: | Connector |
| Contact Style: | Crimp Snap-In |
| Non Magnetic: | Yes |
| Retainer Clip Material: | Stainless Steel |
| Power Signal Coax Combination: | No |
| Insert Arrangement: | MS14004-1 |
| NASA Qualification: | No |
| Ultra-Lite Connector: | No |
| Blind Mate: | No |
| Part Aliases: | M24308/2-291 |
| SKU: | AMP1757824-6 |
1757824-6
Specifications
Detailed Description
AMPERAGE: 5 A, GENDER: Receptacle, NUMBER OF CONTACTS: 104, PITCH: 2.29 mm (.09 in), SHELL SIZE: 6, CONTACT SIZE: 22, CONTACT TYPE: Socket, SHELL PLATING: Zinc, MOUNT HOLE DIAMETER: .12 in (3.05 mm), NUMBER OF POSITIONS: 104, SHELL MATERIAL: Steel, PACKAGING: Carton, OPERATING TEMPERATURE RANGE: -50 - 125 °C, CIRCUIT APPLICATION: Signal, SEALABLE: No, GPL DESCRIPTION: Aerospace Defense & Marine, CONNECTOR CONTACT TERMINATE TO: Wire & Cable, PRODUCT CODE: 4968, PART ALIASES: M24308/2-291, CONNECTOR SYSTEM: Cable-to-Cable, CONNECTOR PRODUCT TYPE: Connector, CONTACT STYLE: Crimp Snap-In, NON-MAGNETIC: Yes, RETAINER CLIP MATERIAL: Stainless Steel, POWER SIGNAL COAX COMB: No, DSUB INSERT ARRANGEMENT: MS14004-1, NASA QUALIFICATION: No, ULTRALITE CONNECTOR: No, BLIND MATE: No, RoHS COMPLIANCE: Y, CATEGORY: Products, Connectors, IO Connectors, D-Sub & D-Ribbon Connectors & Accessories, D-Sub Connectors, HI_REL: No, ACRONYM: 17578246.

