| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 1757823-5 |
| Amperage: | 5 A |
| Gender: | Plug |
| Number of Contacts: | 78 |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Pitch: | .09 in, 2.29 mm |
| Shell Size: | 5 |
| Contact Size: | 22 |
| Contact Type: | Pin |
| Shell Plating: | Zinc |
| Mount Hole Diameter: | .12 in (3.05 mm), 3.05 mm (0.12 in) |
| Number of Positions: | 78 |
| GPL: | 243 |
| Shell Material: | Steel |
| Packaging: | Carton |
| Operating Temperature Range: | -22 - 257 °F, -50 - 125 °C |
| Circuit Application: | Signal |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Sealable: | No |
| GPL Description: | Aerospace Defense & Marine |
| Connector and Contact Terminate To: | Wire & Cable |
| Product Code: | 4968 |
| Connector System: | Cable-to-Cable |
| Connector Product Type: | Connector |
| Contact Style: | Crimp Snap-In |
| Non Magnetic: | Yes |
| Retainer Clip Material: | Stainless Steel |
| Power Signal Coax Combination: | No |
| Insert Arrangement: | MS18277-2 |
| NASA Qualification: | No |
| Ultra-Lite Connector: | No |
| Blind Mate: | No |
| Part Aliases: | M24308/4-268 |
| SKU: | AMP1757823-5 |
1757823-5
Specifications
Detailed Description
The AMPLIMITE 1757823-5 is a high-performance D-Sub connector featuring a standard 90-degree plug configuration. With a compact shell size 5 and a total of 78 contacts, this connector is designed for reliable signal transmission in demanding environments. Each contact is made of durable copper alloy with gold plating, ensuring excellent conductivity. The zinc-plated steel shell offers robust protection, while the stainless steel retainer clip adds further security. Suitable for wire and cable termination, this connector is RoHS compliant and operates efficiently in a wide temperature range from -50 to 125°C. Perfect for aerospace, defense, and marine applications, the AMPLIMITE 1757823-5 guarantees high reliability and performance.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 01/16/2026 | P-25-029050 - Manufacturing Chemical Change at Supplier. A chemical used in the supplemental topcoat treatment applied to Zinc Plated AMPLIMITE Connector Components has been discontinued and a new replacement chemical, recommended by the chemical manufacturer will be used. The validation of the new chemical will be executed by following a strict procedure, which mitigates risk of negative influence on quality, and form-fit-function of the products concerned. | Download | |||
| 07/28/2025 | P-25-028081 - Adding Additional Raw Material source. Adding an additional raw material source for Amplimite retention clips to increase capacity and improve lead times | Download | |||

