| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 1757820-9 |
| Amperage: | 7.5 A |
| Gender: | Receptacle |
| Number of Contacts: | 37 |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Contact Plating: | Gold Over Nickel |
| Pitch: | .109 in, 2.77 mm |
| Shell Size: | 4 |
| Contact Size: | 20 |
| Contact Type: | Socket |
| Shell Plating: | Zinc |
| Mount Hole Diameter: | .12 in (3.05 mm), 3.05 mm (0.12 in) |
| Number of Positions: | 37 |
| GPL: | 243 |
| Shell Material: | Steel |
| Packaging: | Package |
| Operating Temperature Range: | -22 - 257 °F, -50 - 125 °C |
| Circuit Application: | Signal |
| Contact Mating Area Plating: | Gold over Nickel |
| Sealable: | No |
| GPL Description: | Aerospace Defense & Marine |
| Connector and Contact Terminate To: | Wire & Cable |
| Product Code: | 4778 |
| Connector System: | Cable-to-Cable |
| Connector Product Type: | Connector |
| Contact Style: | Crimp Snap-In |
| Non Magnetic: | Yes |
| Retainer Clip Material: | Stainless Steel |
| Power Signal Coax Combination: | No |
| Insert Arrangement: | MS18276-1 |
| NASA Qualification: | No |
| Ultra-Lite Connector: | No |
| Blind Mate: | No |
| Part Aliases: | M24308/2-4Z |
| SKU: | AMP1757820-9 |
1757820-9
Specifications
Detailed Description
AMPLIMITE,ASY,RCPT,STD,109,ZN,4,CT is a high-performance D-Sub connector featuring 37 female socket contacts for reliable signal transmission. Each contact is made of durable copper alloy with gold over nickel plating, ensuring excellent conductivity and corrosion resistance. With a current rating of 7.5 A, this connector is suitable for a wide range of applications. The zinc-plated steel shell offers robust protection, while the crimp snap-in contact style allows for easy and secure installation. Rated for operating temperatures between -50 and 125 °C, this connector is ideal for aerospace, defense, and marine environments. RoHS compliant and with NASA qualification available, it guarantees quality and reliability for your critical applications.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 01/16/2026 | P-25-029050 - Manufacturing Chemical Change at Supplier. A chemical used in the supplemental topcoat treatment applied to Zinc Plated AMPLIMITE Connector Components has been discontinued and a new replacement chemical, recommended by the chemical manufacturer will be used. The validation of the new chemical will be executed by following a strict procedure, which mitigates risk of negative influence on quality, and form-fit-function of the products concerned. | Download | |||

