| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 1744103-1 |
| Series: | Economy Power |
| Housing Material: | Polybutylene Terephthalate |
| Number of Rows: | 1 |
| Mount Type: | Board Mount |
| Termination Method: | Solder, Through Hole - Solder |
| Contact Material: | Brass |
| Pitch: | .156 in, 3.96 mm |
| Contact Type: | Pin |
| Strain Relief: | No Strain Relief |
| Contact Amperage: | 8 A |
| Number of Positions: | 3 |
| Housing Color: | Natural |
| Mount Orientation: | Vertical |
| GPL: | 100 |
| Operating Temperature Range: | -13 - 221 °F, -25 - 105 °C |
| Circuit Application: | Power |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 1 µm, 39.36 µin |
| Panel Mount: | Without |
| PCB Retention: | Without |
| PCB Contact Termination Area Plating: | Tin |
| PCB Thickness (Recommended): | .063 in, 1.6 mm |
| Sealable: | No |
| GPL Description: | Appliances |
| Connector and Contact Terminate To: | Printed Circuit Board |
| Product Code: | D951 |
| Contact Layout: | Inline |
| Connector Length: | .312 in, 7.93 mm |
| Connector System: | Wire to Board |
| ECCN: | EAR99 |
| Connector Width: | .334 in, 8.5 mm |
| Mating Retention: | With |
| PCB Mount Alignment: | Without |
| PCB Mount Alignment Type: | Locating Posts |
| Termination Post Tail Length: | .145 in, 3.7 mm |
| Header Type: | Unshrouded |
| Connector Assembly Type: | PCB Mount Header |
| PCB Contact Termination Area Plating Thickness: | 1 µm, 39.36 µin |
| Contact Mating Area Length: | .303 in, 7.7 mm |
| Part Aliases: | 1744103-1 |
| SKU: | AMP1744103-1 |
1744103-1
| ICC Number: | AMP1744103-1 |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Number: | 1744103-1 |
| Datasheet: | Product Specification |
| ECAD Model: |
Specifications
Detailed Description
Introducing the 1744103-1 Economy Power Connector, a reliable and cost-effective solution for your PCB connectivity needs. This single-row connector features a durable Polybutylene Terephthalate housing and Brass contacts with Tin plating, ensuring excellent conductivity and longevity. With a pitch of 3.96mm and 3 positions, it is perfect for power applications. The board mount design with vertical orientation and solder termination method provides secure and stable installation. Operating in a wide temperature range from -25 to 105°C, this connector is suitable for various environments. RoHS compliant and with a low contact amperage of 8A, it is ideal for appliances and other electronic devices. Trust in the 1744103-1 for efficient and dependable wire-to-board connections.
For Use With
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 1-1123722-3 | ![]() | |
| TE Connectivity 1744416-3 | ![]() | |
| TE Connectivity 1744493-3 | ![]() | |
| TE Connectivity 2-1123724-2 | ![]() |


