| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 170355-1 |
| Amperage: | 2 A |
| Gender: | Female |
| Mount Type: | Cable Mount (Free-Hanging) |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Contact Type: | Socket |
| Package Quantity: | 7000 |
| Insulation Resistance: | 500 MΩ |
| GPL: | 289 |
| Packaging: | Strip |
| Operating Temperature Range: | -20 - 105 °C, -4 - 221 °F |
| Circuit Application: | Signal |
| Contact Mating Area Plating: | Pre-Tin |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .8 µm |
| Sealable: | No |
| GPL Description: | Data and Devices |
| Connector and Contact Terminate To: | Wire & Cable |
| Product Code: | 1592 |
| Wire Size: | .05 - .15 mm², 30 - 26 AWG |
| Connector System: | Wire to Wire |
| ECCN: | EAR99 |
| Dielectric Withstanding Voltage: | 750 V AC |
| Accepts Wire Insulation Diameter: | .039 - .059 in, 1 - 1.5 mm |
| Wire Contact Termination Area Plating Material: | Pre-Tin |
| Wire Contact Termination Area Plating Thickness: | .8 µm |
| Part Aliases: | 170355-1 |
| SKU: | AMP170355-1 |
170355-1
Specifications
Detailed Description
Introducing the EI SER LOW PRO CONN, a high-performance female connector designed for signal applications. With a low amperage rating of 2A, this cable mount connector features a durable phosphor bronze contact socket for reliable conductivity. Each package includes 7000 connectors, conveniently housed in a strip for easy installation. Operating temperature range from -20 to 105°C (-4 to 221°F) ensures suitability for a variety of environments. Pre-tin plating on the contact mating area allows for secure wire termination, accommodating 30-26 AWG wire sizes. With a dielectric withstanding voltage of 750V AC and RoHS compliance, this connector is ideal for a wide range of electronic devices.

