| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 170326-1 |
| Series: | Positive Lock 187 |
| Overall Length: | .85 in, 21.6 mm |
| Material: | Brass |
| Compatible Tab Width: | .187 in, 4.75 mm |
| Compatible Tab Thickness: | .02 in, .51 mm |
| Terminal Type: | Receptacle |
| Wire Size: | 14 - 18 AWG, .82 - 2.08 mm² |
| Barrel Type: | Open |
| Product: | Quick Disconnects |
| Product Type: | Receptacle |
| SKU: | AMP170326-1.P |
170326-1
Specifications
Detailed Description
Introducing the 170326-1, a high-quality Cut Strip designed for efficient wire termination. This 187 PL MKII REC. features a durable Brass construction, ensuring reliable performance. With an overall length of .85 inches (21.6 mm) and compatible tab widths of 4.75 mm (.187 inches), it is suitable for a wide range of applications. The open barrel design accommodates 14-18 AWG ( .82-2.08 mm²) wires, making it versatile for different projects. This Receptacle type terminal is RoHS compliant, meeting environmental standards. Trust in the 170326-1 for secure and durable wire connections in various industrial settings.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 12/15/2021 | PCN-21-113697 - Packaging process improvement. the packaging for below listed part will be improved, please refer to attachment slide for detail or contact sales/FAE engineer to get free sample have a trial. | Download | |||
| 10/15/2019 | P-19-017592 - Product improvement. Change of shipping location from HL20 to WCDC. | Download | |||
| 12/10/2018 | P-18-015941 - Product improvement. In an effort to standardize raw material on a global basis, TE Connectivity has completed a review of our current material standards for Brass connectors. This review has resulted in our decision to reduce the number of regional alloys and align at the global level by standardizing on C27400 alloy. Material certification will be supplied, by part number, upon request. Test data shows no reduction in performance and is available upon request. Requests for test documentation should be made to your local TE Connectivity Sales Engineer. | Download | |||
| 10/01/2018 | P-18-016264 - Product Improvement. Shipping location for parts attached will be changed to TE's HL20 warehouse in Hermosillo, Mexico. | Download | |||

