| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity CRG1206F300K |
| Size Code: | 1206 |
| Power Rating: | .25 W |
| Termination Type: | Solder |
| Resistance: | 300 KΩ |
| Rated Voltage: | 200 V |
| Mounting Style: | Surface Mount |
| Dimensions: | 3.1 x 1.55 x .55 mm |
| Product: | Surface Mount Resistors |
| Product Type: | General Purpose Resistor |
| Element Type: | Thick Film |
| Tolerance: | 1% |
| Number of Terminations: | 2 |
| SKU: | AMP1623483-1 |
CRG1206F300K
| ICC Number: | AMP1623483-1 |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Number: | CRG1206F300K |
| ECAD Model: |
Specifications
Detailed Description
Introducing the CRG1206F300K, a high-quality surface mount resistor designed for general purpose applications. With a resistance of 300 KΩ and a power rating of .25 W, this component is reliable and efficient. Its compact 1206 size and solder termination make it easy to install, while its 1% tolerance ensures precision in circuit design. Rated for up to 200 V, the CRG1206F300K is suitable for a wide range of electronic devices. This RoHS-compliant resistor, part of the Surface Mount Resistors line, is a must-have for any project requiring dependable performance.
For Use With
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity CRG0805F10K | ![]() |


