| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 160684-4 |
| Series: | FASTIN-FASTON 110 |
| Contact Material: | Brass |
| Contact Plating: | Pre-Tin |
| Overall Length: | 14 mm, .551 in |
| Material: | Brass |
| Compatible Tab Width: | .11 in, 2.8 mm |
| Compatible Tab Thickness: | .02 in, .51 mm |
| Terminal Type: | Receptacle |
| Orientation: | Straight |
| Operating Temperature Range: | -40 - 110 °C, -40 - 230 °F |
| Wire Size: | 17 - 20 AWG, .51 - 1.03 mm² |
| Crimp Type: | F-Crimp |
| Barrel Type: | Open |
| Accepts Wire Insulation Diameter: | .079 - .118 in, 2.01 - 3 mm |
| Product: | Quick Disconnects |
| Product Type: | Receptacle |
| SKU: | AMP160684-4 |
160684-4
Specifications
Detailed Description
Introducing the 160684-4, a FASTIN-FASTON 110 series receptacle designed for seamless electrical connections in a variety of applications. Constructed with durable brass and featuring pre-tin contact plating, this terminal ensures reliable conductivity. With an overall length of 14mm and compatibility with 0.5-1.0mm² wire sizes (17-20 AWG), it offers versatile installation options. The straight orientation and F-Crimp type make for easy and secure assembly. Operating efficiently in temperatures ranging from -40 to 110°C (-40 to 230°F), it's suitable for use in diverse environments. RoHS compliant and part of the Quick Disconnects product line, this receptacle guarantees both performance and environmental responsibility. Whether for HVAC systems or general electronics, the 160684-4 is the perfect choice for your crimp terminal needs.
Application Tooling
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 2150017-1 | TE Connectivity 160684-4 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 2150017-2 | TE Connectivity 160684-4 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 7-2150017-7 | TE Connectivity 160684-4 Application Tooling | ![]() |
For Use With
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 63580-1 | ![]() | |
| TE Connectivity 737255-5 | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 11/09/2024 | PCN-24-226317 - Manufacturing location change. his is Updated PCN for PCN-24-198106. The listed part numbers are currently sourced from TE Connectivity (TE) manufacturing sites in Collegno (Italy) & Lickdale (US). These part numbers may be sourced from TE Collegno manufacturing site, TE Lickdale manufacturing site and TE Qingdao (China) manufacturing site from a period starting on May 1st 2024 until September 30th, 2025, at the latest. Mixed shipments may be possible. After September 30th, 2025, these part numbers will be dual sourced from TE Lickdale (US) and TE Qingdao (China) manufacturing site. | Download | |||
| 05/01/2024 | PCN-24-198106 - Manufacturing location change. manufacturing site in Collegno (Italy). These part numbers may be dual sourced from TE Collegno manufacturing site and TE Qingdao (China) manufacturing site from a period starting on May 1st 2024 until September 30th, 2025, at the latest. Mixed shipments may be possible. After September 30th, 2025, these part numbers will be single sourced from TE Qingdao (China) manufacturing site. An internal release based on applicable TE specifications will be executed before any parts will be delivered, to ensure product performance is compliant with applicable TE specifications.If there is a change to the above listed schedule, we will update you further. | Download | |||
| 02/26/2024 | PCN-24-200238 - Mixed shipment date correction. This is a correction to the PCN's listed below. As mentioned in the previous PCNs, mixed shipments may be possible until September 30th, 2025. The "Last Date for Mixed Shipment" box in this PCN now matches this date. PCN-24-198118, PCN-24-198122, PCN-24-198106, PCN-24-198129, PCN-24-198131, PCN-24-198087, PCN-24-198098, PCN-24-198100, PCN-24-198185 | Download | |||
| 03/15/2022 | P-22-022199 - Manufacturing location change. Following Part Numbers will be transferred from TE Lickdale to TE Collegno. | Download | |||
| 11/17/2017 | P-17-014917 - Manufacturing Location Change. TE business unit operations are simplifying our manufacturing footprint to provide a more continuous efficient supply of product. As a result, the parts noted in this document will be relocating products from TE Collegno, Italy to TE Lickdale, USA under the same certified quality management system. Note: Due to limited capacity and delivery urgency, we are waiving Agreement 91 wait-period for this transfer. | Download | |||


